Летни зарази удрят в корема

Графиката на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) показва увеличението на случаите у нас спрямо същия период за 2022 г.

Двойно увеличение на бактериални инфекции са регистрирани в НЦЗПБ в сравнение с миналата година

Медици съветват да се изследваме, ако симптомите са висока температура и болки в корема

Бум на кампилобактериоза и салмонелоза

Двойно са увеличени случаите на бактериални инфекции у нас в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Най-често при пациентите става дума за вид хранително натравяне и бактериално замърсяване - ентероколити, кампилобактериоза и салмонела, които са характерни за месеците юни-октомври. При симптоми като болки в стомаха, главоболие, висока температура и мускулни спазми, медиците препоръчват да се направят изследвания, за да се установи причината на заразяването.  

Общо 263 са случаите на гастроентерит и ентероколит у нас, като за последната седмица регистрираните нови болни са 44, сочи справката на НЦЗПБ. От началото на годината в страната са регистрирани 3917 случая като за същия период през 2022 г. са регистрирани 2910 случая. 

С 25 са повече и заразените с кампилобактериоза в сравнение със същия период на миналата година. От началото на годината в страната са регистрирани 93 случая, като за същия период през изминалата година са регистрирани 68 случая. Медиците обаче обръщат внимание на заболяването, което се причинява от бактериите от род Campylobacter (Кампилобактер) и от десетина години рязкото увеличение на случаи в Европа се следят с особено внимание. Най-често срещаните източници на кампилобактериозата са храни като прясно месо, в най-голям процент при птичето, както и при яйца. Според доклад на Европейския съюз относно зоонозите и зоонозните причинители, първата и втората най-често наблюдавани зоонози при хората в държавите-членки на Съюза са кампилобактериоза и салмонелоза. 

През последните месеци здравните власти обръщат внимание на поддържането на лична хигиена при пътувания, както и при консумация на храни, особено през лятото заради високите температури. 

Салмонелозата е втората най-често съобщавана гастроинтестинална инфекция и зооноза при хора след кампилобактериозата и важна причина за възникването на огнища. От началото на годината в България са регистрирани 217 случая на салмонелоза. За същия период през изминалата регистрираните болни са 135.  

Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, пред “Труд news”:

Храни с нарушен хладилен режим стават опасни

Увеличени са случаите на всички инфекции и в това няма нищо изненадващо, защото бяха изкуствено занижени от мерките около пандемията, но трябва да обърнем внимание на случаите със салмонела, ентероколити, кампилобактериоза (Campylobacteriosis, б. р.). Това са заболявания, които се предават с мръсни ръце, затова и е задължително ползването на топла вода и сапун или в краен случай - дезинфектант.

Заразяване може да се получи и при нарушаване на температурния режим на даден вид храни, които трябва да се съхраняват при хладилен. Когато при вид храни хладилният режим е нарушен, в тях се развиват бактерии, те стават опасни. В общия случай говорим за витрини, за открити сергии и др.

Затова и казваме, че начините за заразяване се свеждат до два: орално-фекален път, когато болният отделя бактериите и с ръцете си замърсява храни, води и повърхности, както и нарушаването на хладилния режим на храните.
Ще акцентирам на кампилобактериозата, защото тя се диагностицира трудно и затова около нея не се вдига шум, но е сериозен проблем за развитите страни, където заболяването са разпознава добре клинично и болният се насочва за изследване и последвало лечение. Това е едно от най-честите заболявания през летните месеци с такъв чревен синдром.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения