„Лукойл“ продава бизнеса в България (обзор)

„Лукойл“ продава бизнеса в България (обзор)

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предлага отпадане на дерогацията от 1 януари

За изтеглянето на компанията от България се заговори още в средата на октомври

Посоченият мотив е дискриминация

“Лукойл” обмисля възможността да продаде бизнеса си в България, стана ясно от официално съобщение на компанията.

“Предвид същественото изменение на условията за осъществяване на дейността на предприятията от Групата “Лукойл” на територията на България, компанията започна работа по преразглеждане на стратегията си по отношение на този актив. С помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса”, гласи официалното съобщение.

Активите на “Лукойл” в България освен рафинерията в Бургас включват 220 бензиностанции и 9 нефтобази, както и предприятия за бункероване на кораби и въздухоплавателни средства.

За първи път за продажбата на бизнеса на “Лукойл” в България проговори министърът на финансите Асен Василев в средата на октомври в интервю пред “Файненшъл Таймс”. Тогава той заяви, че вероятно има икономическа полза от смяната на собствеността и добави, че “имаме индикации за интерес”. Пред “Файненшъл Таймс” Василев посочва, че рестрикциите към руската компания няма да бъдат вдигнати, докато в собствеността ѝ не се включат нови играчи.

“Преразглеждането на стратегията е следствие от приемането от страна на държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията, които нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес, нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната”, пише в съобщението на “Лукойл” за предстоящата продажба.

“Изкуствено раздухваната политическа буря около предприятието на голяма международна търговска структура, спрямо която няма наложени санкции на Европейския съюз и САЩ, и която изпълнява всички свои задължения пред държавата и работниците си, вреди на бизнеса на компания “Лукойл”, на инвестиционния климат в България, неумолимо руши имиджа на Републиката в очите на световния бизнес, негативно влияе върху приходите в държавния бюджет”, заявяват от компанията.

Няколко часа след официалното съобщение от “Лукойл” председателят на енергийната комисия към парламента Делян Добрев обяви, че ще предложи дерогацията за внос на руски петрол да отпадне от 1 януари 2024 г. Това предложение вече е подписано от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, от Делян Добрев и от Йордан Цонев от ДПС. Делян Добрев обясни, че е разговарял с Христо Иванов, който е казал, че по принцип подкрепя предложението, но ще го подкрепи, ако и Бойко Борисов го направи и след като разговаря с него в сряда на лидерска среща.

В Брюксел като говорител на Европейския център за политики Кирил Петков е казал, че той спира руския петрол, заяви Делян Добрев. Аз три пъти предлагам дерогацията да бъде отменена и той три пъти гласува против, но явно позицията на ППДБ се променя и се надявам сега да гласуват “за”, допълни той. Делян Добрев обясни, че още в сряда ще свика енергийна комисия, на която да бъде разгледано предложението за отмяна на дерогацията, а в четвъртък ще предложи в пленарна зала предложението да бъде гласувано и на първо и на второ четене в един ден.

Еврокомисарят по финансите Марейд Макгинес каза, че силно насърчава България да отмени дерогацията за внос на руски петрол, каза Делян Добрев. Причината за това е, че европейските институции, както и българските, разследват какво се случва с руския петрол, който доставят в рафинерията в Бургас. През последната една година България се превърна в четвъртия най-голям клиент на руски петрол в света. От 15 млн. барела започнахме да купуваме 45 млн. барела, каза Делян Добрев. Очевидно тези огромни количества руски петрол не се продават в България, повече от 60% от тях се изнасят, а една трета от този износ отива в открито море, където се претоварва на други кораби, мотивира предложението си Делян Добрев.

Делян Добрев, депутат от ГЕРБ, председател на енергийната комисия в НС: Има сателитни снимки за претоварване на кораби в морето

“Лукойл” виждат, че цялата работа с износа на гориво в открито море и руския петрол се разплита. Готвят се да бягат. Аз така го разчитам. Това не е само българска тема, а е общоевропейска тема. Цялата схема с дерогацията започна да се разплита.

Целият свят вижда, че от 15 млн. барела руски нефт преди войната - ние започнахме да купуваме по 45 млн. барела и то в режим на санкции. Къде отива това гориво ще бъде уточнено съвсем скоро, защото ние имаме имената на корабите, имаме дестинацията на корабите в открито море, корабите, на които са претоварвали, сателитни снимки... Така че на мен ми се струва, че “Лукойл” виждат, че тази цялата история се разплита и затова пускат съобщение. Готвят се за бягане.

Златната акция, която държавата притежава в “Лукойл”, не є дава право да избира на кого да се продаде компанията. Ако искаме да постигнем това, трябва да одобрим и приемем специализирано законодателство, както го направи Италия.

Не изключвам в следващите дни от “Лукойл” да се опитат да провокират протести и затваряне на магистрали. Защото те, както и кабинетът - не искат тази дерогация да падне. Такава защита от действащ български премиер, за която и да е компания в България, досега не бях чувал. Това са 100-процентови гаранции как тази компания не е нарушила нищо нито в България, нито в Европа, нито е правила някакви незаконни дейности.

Асен Василев, министър на финансите: Имахме изпреварваща информация за намеренията

Радвам се, че “Лукойл” официално са обявили намеренията си. Ние имахме изпреварваща информация, че този процес започна още в края на септември-началото на октомври. Всяка една компания има възможност сама да прецени къде да оперира и какво да прави със собствените си активи. От гледна точка на българското правителство, ние трябва да подсигурим с нашия представител в компанията, че ще продължи да оперира рафинерията по възможност със стратегически инвеститор и, че българският интерес ще бъде защитен. Няма риск държавата да остане без горива. Ако искате да продавате нещо, искате то да е печелившо и да работи.

Явор Куюмджиев, енергиен експерт, пред “Труд news”: Горивата ще поскъпнат

Случва се това, което се очакваше, казах още преди половин година, че натам вървят нещата. Сега въпросът е дали “Лукойл” ще успее да продаде бизнеса на себе си или хората, които напъваха да купят рафинерията, ще успеят да го направят. Ако купувач е офшорка няма да е ясно кой стои зад нея. Така стана с рафинерията в Италия, “Лукойл” я продаде на кипърска офшорка. Който и да е купувачът това няма да се отрази на плащаните от компанията данъци в България. Всички големи компании избират да плащат данъци, където им е най-изгодно. Няма как да съберат повече данъци. Интересно е каква ще бъде цената на горивата след като изедникът с руския петрол си тръгне. Казвам го с ирония. Може пък да се преборят за удължаване на дерогацията. Със сигурност цената ще бъде по-висока. Цената за продажбата на рафинерията ще трябва да бъде избита отнякъде. Ако някой трябва да даде 2-3 милиарда евро, трябва да избие парите.

Най-четени