Д-р Страхил Василев показа иновативна методика за безкръвно репозициониране на мигрирала аортна клапа
Работи в екипа на проф. Иво Петров
Д-р Страхил Василев, който е само на 25 години и едва от януари 2023 г. е специализант по кардиология в Клиника по кардиология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, бе един от малкото българи, допуснати да презентира на Европейския конгрес по инвазивна кардиология в Париж, Франция. Форумът премина под знака на 30-годишнината от първия имплантиран сърдечен стент и бе най-посещаваният в историята му с над 11 500 участници от цял свят. През четирите дни на конгреса бяха обсъждани всички новости в инвазивната кардиология с акцент върху образните инвазивни методики и изкуствения интелект.
Д-р Страхил Василев представи постер от името на екипа по кардиология на университетската болница на тема „Приложението на IVUS в хода на каротидно стентиране“ – вид образно инвазивно изследване, използвано в ендоваскуларната терапия. Освен това младият лекар бе един от малкото измежду много кандидати, допуснати да презентират устно клинични случаи. Той представи тема, свързана с иновативна методика за прецизно репозициониране на транскатетърно имплантирана аортна клапа (ТАВИ), която проф. Иво Петров и неговият екип е приложил при четирима пациенти с комплексни интервенции.
ТАВИ е авангардна процедура, която се извършва от екипа без пълна упойка, без кръвозагуба и без да се спира сърдечният ритъм на пациенти над 75-годишна възраст с високостепенна аортна стеноза и висок риск или контраиндикации за хирургично аортно клапно протезиране. Този тип операции все още са новост в световен мащаб, още повече в България, поради необходимостта от специална апаратура и особено висока подготовка на лекарите. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център този тип модерна алтернатива на отворената оперативна намеса се прилага повече от успешно вече десет години. Екипът на проф. Иво Петров, медицински директор на лечебното заведение и началник на Клиниката по кардиология и ангиология, е извършил близо 500 такива миниинвазивни операции и то с под 1% усложения, свързани с миграция на клапата.
Д-р Василев представи 4 случая с „неблагоприятния сценарий“, който представлява миграция на клапата в лява камера при имплантирането й и води до потенциално опустошителна аортна регургитация - недостатъчност на аортната клапа, водеща до връщане на кръв от аортата към лявата камера по време на диастола (отпускането на сърдечната мускулатура, при което настъпва пълнене на сърцето). Този вид усложнение се лекува главно с отворена хирургична операция, но екипът, воден от проф. Петров, се справя успешно и при четиримата пациенти, като успява да репозиционира клапата изцяло ендоваскуларно (безкръвно). Опитът на екипа съвсем скоро ще бъде публикуван във водещо научно списание.