Най-странните коледни легенди

Послушните италиански деца получават сладкиши или малки играчки от Бефана, а непослушните – въгленче или чесън.

От кисели краставички до паяжина на елхата

Италианските деца чакат подаръци от Бефана

В Исландия всеки трябва да получи нова дреха

По света празнуват Коледа с уникални обичаи и различни вярвания. Как украсяват елхата си в някои държави, от какво се страхуват децата всяка година около празниците и какво място заема Дядо Коледа в традициите им – ето някои от най-странните обичаи и вярвания по Коледа:

Германия: Кисели краставички в елхата

Традицията с краставичките е особено популярна в Мичиган. Затова някои смятат, че е внесена от Германия.

Смята се, че традицията за украсяване на коледна елха, възприета по цял свят днес, е започнала от Германия през 16-и век, затова не е изненада твърдението, че в страната има уникални обичаи, свързани с празничните иглолистни дървета. Един от тях е окачането стъклени орнаменти във формата на кисели краставички в дървото. Тъй като са тъмнозелени и се сливат с клоните на растението, са трудно забележими. Децата, които ги открият, получават подарък. Някои твърдят, че традицията все пак може да не е немска, позовавайки се на легенда, според която в Испания две момчета са държани като затворници в буре с кисели краставички, а Свети Никола се появил и ги спасил. Произходът на легендата за киселите краставички в коледно дърво е източник на безкрайни разногласия сред историците, а проучване от 2016 г. твърди, че едва 7% от германците са чували за т.нар. история за немския произход на необичайния орнамент в елхата. 

Италия: Бефана раздава подаръци

Забравете за 25 декември и Дядо Коледа, когато сте в Италия, тъй като цялото действие се развива в навечерието на 5 януари. Традиционна фигура в италианския коледен фолклор е Бефана, която посещава децата, за да напълни чорапите им с бонбони и да остави подаръци за послушните. Също както Дядо Коледа, Бефана влиза през комина. Семействата на децата оставят вино и местни деликатеси за Бефана. В Библейската традиция Богоявление се свързва с пристигането на тримата мъдреци във Витлеем, носейки подаръци за новородения Исус на 12-ия ден от Коледа. В популярната версия на приказките обаче се разказва, че мъдреците са поканили жена, приличаща на вещица, да се присъедини към тях по време на пътуването им, за да занесат подаръци на Христос. Първоначално тя отказала, защото била заета с домакинска работа, но след това се опитала да ги последва. Тъй като не успяла да намери Исус, добросърдечната Бефана дала подаръците на други деца. Въпреки че е засенчена от съвременната традиция за Дядо Коледа, Бефана остава обожавана от италианските деца, които остават чорапите си в очакване на подаръци в нощта на 5 срещу 6 януари.

Украйна: Паяжина върху коледното дръвче

Паяжините носят късмет според украинската култура.

Докато ние свързваме празничното дърво с лампички, красиви украшения и звезди, украинците използват декорации, които имитират естествено образуване на паяжини. Традицията се свързва с народна приказка за бедна вдовица, която не можела да си позволи да украси елхата за своите деца. Легендата разказва, че паяците в къщата се смилили над семейството и изплели красиви мрежи по цялото дърво, които децата видели, когато се събудили в коледната утрин. Щом отворили прозорците, първите слънчеви лъчи докоснали мрежите и ги превърнали в злато и сребро. След като паяците преобразили с мрежите си голото дърво в красиво произведение на изкуството, вдовицата и семейството й осъзнали колко щастливи са наистина. Благодарили за това, което имат. Оттогава те никога вече не живели в бедност. 

Исландия: Поверие за гигантска котка

Исландските легенди разказват, че гигантска котка броди из заснежените местности по Коледа и търси бедни хора, които не са получили нова дреха за празника. Прието е, че котката служи като стимул за по-бедните да работят усилено, с което да гарантират, че всеки ще има нещо ново и топло за празника, за да не бъде изяден от свирепата котка. Ужасените деца се държат по най-добрия начин, за да позволят на възрастните да се съсредоточат върху работата си и да избегнат неприятности.

В Норвегия крият метлите на Бъдни вечер

Според Норвежкия фолклор Бъдни вечер съвпада с деня, в който злите духове и вещици започват да летят, яхнали метлите си, и вършат пакости. Норвежците крият метлите в къщата си, за да не ги вземат вещиците. Ако се събудят и метлата им е счупена, означава, че зъл дух или вещица я е откраднала.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл