НАСА публикува снимка с висока резолюция на Черно море, което промени цвета си през последните седмици.
Образът всъщност е сглобен от множество сателитни снимки, направени на 29 май от камерите на сателита "Aqua", а тюркоазеният цвят на Черно море се дължи на цъфтежа на фитопланктона във водата, който е особено интензивен тази година.
Снимката е наречена "Тюркоазени вихри в Черно море" не случайно, тъй като на нея ясно се виждат морските течения, приличащи на водовъртежи.
Фитопланктонът е съставен от микроскопични плаващи организми, които произвеждат храната си от слънчевата светлина и разтворените във водата хранителни вещества, които идват тук от реки като Дунав и Днепър.
Фитопланктонът служи за храна на риби, ракообразни и други морски организми. Но интензивният му цъфтеж може да доведе до еутрофикация - загубата на кислород от водата - и в крайна сметка да задуши морския живот.
Голяма част от планктона в Черно море се състои от коколитофори. Тя са покрити с бял калциев карбонат, който отразява светлината и на изображенията се виждат по-светли, млечно зеленикави петна.
Turquoise swirls in the Black Sea. These eye-catching hues indicate the presence of organisms known as phytoplankton https://t.co/hKC0Te3TaW pic.twitter.com/151hZ04H7s
— NASA (@NASA) 12 юни 2017 г.