Бързото ходене намалява риска от диабет

Бързото ходене намалява риска от диабет

С началото на всяка нова година, много хора изявяват намерение да положат по-сериозни грижи за своето здраве. Като начало може да се започне с нещо по-лесно. Оказва се, че дори, когато ходим, може да подобрим здравословното си състояние.

Всяко движение е от полза. Изследване показва, че когато се ходи бързо се намалява значително риска от развитие на диабет тип 2. Освен това бързото ходене помага, независимо колко е продължително. Проучването е публикувано в British Journal of Sports Medicine.

Експертите съветват да се увеличава скоростта на ходене постепенно, докато се превърне в навик. Обърнете внимание и на обувките, които трябва да са удобни. 

За целта на проучването са анализирани данните на над 500 000 души от САЩ, Япония и Великобритания в резултат на различни изследвания. Резултатите показват, че колкото по-бързо се ходи, толкова повече намалява риска от появата на диабет тип 2.

Когато се ходи с 3,2 до 4,8 километра в час се наблюдава с 15% по-нисък риск от диабет тип 2, независимо от времето, прекарано в ходене. При по-бързото ходене, с 4,8 до 6,4 километра в час, рискът намалява с 24%. А когато се ходи с 6,4 километра в час процентът се увеличава още и става около 39%. Получава се така, че всяко увеличаване на скоростта с 1 км се свързва с 9% намаляване на риска.

Когато липсва физическо натоварване, се ограничава способността на мускулите да усвояват глюкоза. Това води до намаляване на мускулната маса. Затова всяко движение, включително бързото ходене, води до по-добро здраве и усвояване на глюкозата и намалява възможността за появата на възпаления.

Скоростта на ходене е важна, защото влияе на работата на сърцето и подобрява кръвообръщението. Помага и за намаляване на теглото и подобрява инсулиновата чувствителност.

Ако решите да практикувате бързи ходене, добре е постепенно да увеличавате скоростта и времето, през което го упражнявате. Обърнете внимание на обувките, които трябва да са удобни, за да се избегне разранявате на краката. Препоръчително е да се ходи известно време след хранене, особено вечер, тъй като тогава по-добре се усвоява глюкозата. А и това помага за намаляване на теглото.

Може да водите и дневник, като следите за това как се чувствате, а и така резултатите ще бъдат по-видни. Също така може да се прави разгрявка и разтягане на мускулите, за да се избегнат травми, особено при по-големи натоварвания. Ако имате някакви притеснения относно здравословното си състояние и какви натоварвания са подходящи за тялото ви, по-добре потърсете и се консултирайте със специалист преди да започнете да тренирате.