Настигнахме Унгария по стандарт на живот

По данни на Евростат

Индивидуалното ни потребление е с 30% под средното за ЕС

Редица държави се развиват по-добре от нас през последните години

Най-богати са в Люксембург

България настигна Унгария по стандарт на живот и вече не сме най-бедните в ЕС, а делим последното място с още една държава, показват данни на Евростат.

Действителното индивидуално потребление на човек от населението в България и Унгария е с 30% под средното ниво за страните от ЕС. На трето място сред най-бедните държави в ЕС е Латвия, където потреблението на гражданите е с 26 на сто под средното за ЕС.

Действителното индивидуално потребление на човек от населението се използва като мярка за материалното благосъстояние на домакинствата, посочват от Евростат. Тук влиза цялото потребление - не само на храна и горива, а и на здравни услуги, образование, посещение на кина и театри, туристически пътувания и т. н.

Девет държави имат индивидуално потребление на гражданите над средното за ЕС. Най-висок е стандартът на живот в Люксембург, където потреблението е с 36% над средното за ЕС ниво. На следващите две места са Германия и Нидерландия, където потреблението е с 19 на сто над средното. Това обяснява защо много българи отиват да живеят в Германия, работят там, плащат данъци и очакват адекватни пенсии, здравни и образователни услуги.

Топ пет на страните с най-висок стандарт на живот се допълва от Австрия, където потреблението е с 14% над средното за ЕС, и Белгия с 13% над средното ниво. Останалите държави със стандарт на живот над средния са Дания (8% над средното ниво), Франция (+6%), Швеция (+6%) и Финландия (+5%). Има и две държави, в които потреблението на домакинствата е точно на средното за страните от ЕС ниво. Това са Италия и Кипър.

През последните години България постепенно се доближава до стандарта на икономически по-развитите страни. През 2014 г. потреблението ни е едва 54% от средното ниво за ЕС. През 2019 г. стигаме до 60%, през 2021 г. сме на 67%, а през 2023 г. вече сме на 70 на сто.

За последните три години сме доближили средния европеец с 3 процентни пункта. Но редица държави от ЕС се развиват много по-добре от нас. Между 2021 г. и 2023 г. нивата на действително индивидуално потребление са се увеличили в 15 държави от ЕС, като най-голямо е подобрението в Ирландия (99% от средното за ЕС през 2023 г. в сравнение с 91% през 2021 г.), Кипър (100% при 94% преди три години) и Малта (90% срещу 85%).

В същото време нивото на индивидуалното потребление е намаляло в 11 държави от ЕС. Най-големият спад е в Дания (108% през 2023 г. срещу 122% през 2021 г.), Швеция (106% срещу 112%), Литва (88% срещу 93%) и Чехия (81% срещу 86%).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика