Педро Кастийо - „Ел Че“ от Андите

Селският учител, който обърка плановете на елитите в Перу

Макар и само с 44 000 разлика зад него, опонентът му призна поражение 

През 2017 г. повежда най-голямата учителска стачка

От българска гледна точка държавата Перу е в пряк и преносен смисъл на “другия край на света”. Но както се казва и там живеят хора. Които изчакаха с нетърпение на 28 юли тази седмица да положи клетва първият им “беден президент”. След епична изборна сага, започнала с първи тур на 11 април, преминала през втори на 6 юни и завършила с окончателно решение от 19 юли, което официално провъзгласи Педро Кастийо за новия държавен глава на страната от Андите.

Облечен с пончо, обут с галоши от рециклирани автомобилни гуми, с бялата широкопола шапка със загърната периферия - “шотано” - типична за историческия регион Каямарка, от където произхожда Кастийо и където през 1533 г. испанските конкистадори убиват последният император на инките, селският учител проведе кампанията си от гърба на кон или муле, за да достигне и до най-отдалечените райони на Перу. Защото “гласовете от най-бедното село важат колкото и тези от най-скъпите квартали на Лима”.

Повечето пъти на срещите си с избиратели, Педро Кастийо носеше със себе си огромен молив, за да напомня за обещанието си да осигури качествено образование за всички. Както и да национализира цялата минна промишленост на страната, за да “върне Перу на перуанците”. С цялото си поведение, произход и предизборна платформа Кастийо бе пълната противоположност на опонента си в последния тур на президентските избори, Кеико Фуджимори.

Дъщерята на бившия президент на Перу Алберто Фуджимори е израснала в привилегии в преждеспоменатите луксозни квартали на Лима. И на 19 годишна възраст през 1994 г. става първа дама на Перу след като баща є се развежда с майка є, Сузана. И изпълнява функцията до началото на века. Подобно на Педро Кастийо, Алберто Фуджимори влиза в политиката като аутсайдер в един от най-трудните моменти в историята на страната в края на 1980-те и според мнозина навремето има огромен принос за разгромяването на крайно-лявата групировка “Сияйна пътека”. След серия съдебни процеси в първото десетилетие на новия век срещу него за злоупотреба с власт и ръководене на “бригади на смъртта” от 2007 г. Алберто Фуджимори е в затвора с 25-годишна присъда за престъпления срещу човешките права и друга от 7 и половина години за корупция.

Което казва малко защо Кеико не успя и в третия си опит да стане президент на Перу. Тя също е обект на правосъдието и е обвинена за ръководене на престъпна групировка за пране на пари, и ако бъде призната за виновна я чакат 30 години затвор. Но с едно на ум - в крайна сметка Кеико Фуджимори загуби вота с едва 44 000 гласа, след крайното преброяване. И прие официално поражението си, след всички обвинения към опонента є за кражби на гласове, които забавиха официалните резултати.

Церемонията по встъпването в длъжност на Педро Кастийо се проведе навръх националният празник на страната - 28 юли - на 200-годишнината от получаването на независимост на Перу от Испания. В който контекст, Педро Кастийо заяви, че избирането му изобразява вратата, която ще отвори ново начало за държавата с една от на-дългите истории на безнаказана корупция в Южна Америка.

“Нека завършим тези две столетия, съпътствани с множество проблеми, и да отворим вратата към следващите две столетия така, че да са изпълнени с надежда, с бъдеще и визия за държава, в която всички заедно се ползваме от благата, които тя ни дава”, заяви Кастийо пред привърженици в Лима дни преди официалната церемония.

С всичко казано дотук не може да не разкажем кратко от историята на човека, записал се завинаги в историята на Перу и Латинска Америка.

Хосе Педро Кастийо Теронес е роден на 16 октомври 1969 г. в семейство на неграмотни земеделци в селцето Пуня, департамента Каямарка - най-бедният регион на Перу, с най-богатата златна мина в страната.

Работейки от тийнейджър по мини и оризови плантации, за да се издържа, в средата на 1980-те Педро Кастийо достига до Лима, където след години на чистене на хотелски стаи и продаване на вестници, успява успоредно да завърши начална педагогика и да защити магистратура по образователна психология в университета “Сезар Валехо”, в перуанската столица. С тапията в джоба, през 1995 г. Кастийо се завръща в село Пуня като преподавател в училището в което е започнал пътя си, където освен за образованието на учениците си, отговаря и за настаняването, храната, чистата вода, канализацията и т.н.

И вероятно никой нямаше да е чувал за Педро Кастийо, ако през 2017 г. последният не попада на онлайн-публикация за големите успехи на икономиката на Перу, докато гледа с едно око недохранените си ученици, които влизат в училището. И във възмущението си повежда най-голямата учителска стачка, която страната е виждала, обхващайки за 80 дни всички 25 департамента на Перу, масовите протести от която парализират страната с месеци и в крайна сметка индиректно костват поста на президента тогава - Педро Пабло Качински. И от 2018 г. насам, след три вота за нов държавен глава по-късно - до тук!

Смело напред

Един милион работни места за година

С обещанието за създаването на един милион нови работни места в първата година на управлението си и най-вече национализирането на минно-добивните индустрии в страната, Кастийо несъмнено спечели толкова симпатии в страната, колкото неброжелатели извън нея, коментират наблюдатели. Перу е сред световните производители на бронз, сребро, злато, олово и цинк. Официално минното дело произвежда около 10 на сто от годишния БВП на страната, но запълва една пета от бюджета от корпоративни данъци, от които за образование отиват стотинки. А по-важно за Кастийо от това няма.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка