Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че Китай е инициирал предстоящите търговски преговори на високо равнище между двете страни и заяви, че не е готов да намали американските мита върху китайските стоки, за да накара Пекин да седне на масата за преговори, съобщава Reuters.
Във вторник САЩ обявиха, че министърът на финансите Скот Бесент и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър ще се срещнат с най-висшия икономически представител на Китай в събота в Швейцария, отбелязвайки началната стъпка в потенциалните преговори по разразилата се търговска война, която нарушава световната икономика.
Развитието беше приветствано на финансовите пазари, които бяха засегнати от често хаотичното въвеждане на тарифните политики на Тръмп, като Уолстрийт прекъсна двудневна серия от загуби.
Преди изявлението във вторник далеч не беше ясно кога - и дори дали - икономиките номер 1 и номер 2 в света ще започнат преговори за преодоляване на напрежението.
С нарастването на напрежението между Пекин и Вашингтон Пекин предприе пламенна реторика, като многократно заяви, че няма да участва в преговори, ако САЩ не оттеглят митата си. Министерството на търговията изрази предположение, че американската страна е тази, която е изразила желание за провеждане на преговори.
„Те казаха, че ние сме инициирали? Е, мисля, че трябва да се върнат и да проучат досиетата си“, каза Тръмп в отговор на репортерски въпрос по време на събитието в Белия дом, на което посланикът му в Китай Дейвид Пърдю положи клетва за встъпване в длъжност.
Запитан дали е готов да намали митата, за да накара Китай да преговаря, Тръмп отговори: „Не.“
„Губехме с Китай, по отношение на търговията, един трилион долара годишно - всъщност повече“, каза Тръмп. „Знаете ли какво губим сега? Нищо. Това не е лошо.“
Планираните разговори се провеждат след седмици на ескалиращо напрежение, в резултат на което митата върху вноса на стоки между двете най-големи икономики в света нараснаха значително над 100 %, което във вторник Бесент нарече еквивалент на търговско ембарго.
Безизходицата, утежнена от решението на Тръмп от миналия месец да наложи мащабни мита на десетки други държави, наруши веригите за доставки, разтърси финансовите пазари и породи страхове от рязък спад на световния растеж.
Бесент заяви след обявяването на срещата, че разговорите са били за „деескалация“.
Джейк Колвин, ръководител на Националния съвет по външна търговия, заяви, че настоящите мита са несъстоятелни и могат да причинят огромни щети на двете икономики, ако продължат да действат месеци или години.
„Бих приел като положителен знак, че те разговарят, което изглежда е последната стъпка от поредицата стъпки за деескалация“, каза той.
Крейг Сингълтън от Фондацията за защита на демокрациите заяви, че е забележително, че Китай се е съгласил на преговори без никакви отстъпки от страна на САЩ.