Пишат закон за личния фалит

В Плана за възстановяване е предвидено да бъде подготвен закон за личния фалит, но няма подробности какво ще пише в него.

Създават правила за по-бързо ликвидиране на компании

Няма предложение при какви условия дълговете ще бъдат изчиствани

Регистрират 30-50 хил. фирми годишно

Да бъде написан закон за личния фалит, предвижда новият вариант на Плана за възстановяване и устойчивост, който е подготвен от служебния кабинет. Това ще бъде стимул за развитие на предприемачеството в страната, защото при провал в започнатия бизнес човек ще има втори шанс да стартира на чисто. Освен това, за да изпълним изискванията на директивите на ЕС е необходимо да бъде прието законодателство, което урежда правилата за несъстоятелност на граждани, става ясно от написаното в Плана.

Същевременно, според подготвения от служебното правителство документ, закон за личния фалит ще бъде подготвен чак през последното тримесечие на 2022 г. Целта на закона ще бъде да се преодолее състоянието на свръхзадлъжнялост на гражданите (предприемачи и потребители), като се даде възможност за частично опрощаване на задълженията им, пише в документа. В процедурата по обявяване на фалит на гражданин ще трябва да се напише план за изплащане на задълженията му с месечни вноски, така че да се постигне справедливо удовлетворяване на кредиторите. Но от документа не става ясно колко години човек ще трябва да изплаща дълговете си преди да бъде обявен във фалит. Нито дали след изтичането на този период дълговете му изцяло ще бъдат изчистени.

Предвижда се да бъде създадена и законова рамка за ускорена ликвидация на фирми. В момента доброволната ликвидация на бизнес в България отнема близо 1 година, а процедурата е скъпа. Нужно е процедурата да бъде ускорена, като сроковете за ликвидация на една компания зависят от това колко е голяма и каква роля има в икономиката на страната. В България се създават между 30 хил. и 50 хил. нови фирми всяка година, а се ликвидират едва около 1000. Над 90% от новостартиралите фирми се провалят още в началните стъпки като повечето от тях никога не са имали дейност, не са назначавали хора и не са били регистрирани по ДДС. За тях се предвижда по-лесна и по-бърза ликвидация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес