Българските граждани имат право да знаят какви са щетите за България, кой им натресе този договор, заяви Борислав Гуцанов
Половин година след поредицата публикации в “Труд news” за притеснителни точки в дългосрочния договор с турската енергийна компания “Боташ” и българските газови дружества “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз”, депутатите в парламента решиха да създадат временна комисия, която да разследва условията по Споразумението и неговия ефект върху енергийната система на България. Предложението дойде от БСП, но беше подкрепено от 171 народни представители от всички парламентарни групи. Комисията бе избрана на паритетен принцип с по двама представители от всички партии в НС, а нейн председател ще е Жечо Станков (ГЕРБ-СДС).
“Българските граждани имат право да знаят какви са щетите за България, кой им натресе този договор за 13 години, с какви мотиви и аргументи е подписан, защо не са направени сериозни предварителни анализи и има ли елементи на корупция в него”, заяви по време на дебатите за временната комисия Борислав Гуцанов (БСП). “Как така служебно правителство, което е с кратък мандат и основна задача - подготвяне на избори, подписва дългосрочен договор за доставки на газ”, посочи и Мартин Димитров (ППДБ).
Още на 30 юни 2023 г. “Труд news” публикува факсимилета от Споразумението и Протокола с “Боташ”, а документите поставиха много въпроси доколко е защитен интересът на държавата ни.
Припомняме, че “Труд news” публикува факсимилета от документите на 30 юни 2023 година, а още тогава енергийни експерти бяха категорични, че последното служебно правителство на президента Румен Радев буквално е заробило България с договор за газ за цели 13 години с турската държавна компания “Боташ” при огромни разходи за “Булгаргаз” ЕАД.
В случай на предсрочно прекратяване на Споразумението по вина на българските власти, според точка 9 от документа, “Боташ” има право на огромни обезщетения, изчислени в милиарди долари. Обезщетението е равно на сумата на “такса услуга” дължима от “Булгаргаз” на “Боташ” за доставка на 53 200 МWh/ден, умножена по броя на оставащите дни до края на Споразумението. За целия период на действие на Споразумението - 1 април 2023 г. до 31 декември 2035 г. “Булгаргаз” ще плати $2,177,456,507,50 на “Боташ”.
Директорите на “Булгаргаз” Деница Златева и на “Боташ” Бюрхан Йозджан, както и министрите на енергетиката на България Росен Христов и на Турция Фатих Дьонмез подписаха документите в първите дни на 2023 г., а само седмици по-рано - на 9 декември 2022 г., по време на визитата си в Турция, президентът обяви, че очаква “скоро още по-голяма свързаност между нашите енергийните системи”. На 11 декември 2022 г. служебният енергиен министър Росен Христов вече беше в Истанбул за среща с “Боташ” и обяви, че точно “благодарение на разговорите и добрите отношения между президентите Радев и Ердоган, можем да стартираме преговори за системна доставка на газ от Турция”.
През октомври месец генерална дирекция “Конкуренция” на ЕС изиска от “Булгаргаз” огромен списък с документи, включително информация, свързана със споразумения за доставка с турския оператор “Боташ” и резервации на капацитет на турско-българската граница заради съмнения, че договорът може да отваря врата за руски газ в Европа и за възможни нарушения на правилата за конкуренция на ЕС.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш