Православната църква отбелязва Южници верижници

Православната църква отбелязва Южници верижници

Известен е още като зимен Петровден

На 16 януари Православната църква отбелязва празника Поклонение на честните вериги на свети апостол Петър. Затова на някои места денят се възприема като зимен аналог на Петровден. Денят е известен и като Петрово въже и Петрови вериги.

Родно място на преподобни Ромил е бил град Бдин (Видин). Когато пораснал, избягал тайно от тях в столицата Търново и в манастира "Св. Богородица Пътеводителка" бил постриган за монах с името Роман. Турските нашествия, разбойническите нападения, смъртта на св. Григорий Синаит го заставили да се завърне във вътрешността на България, но жаждата за усамотение и безмълвие го върнали отново в Парория, гдето приел велика монашеска схима с името Ромил.

След злополучната битка с турците при река Марица на 26 септември 1371 г., св. Ромил – като мнозина други – бил принуден да напусне Атон, да се пресели с учениците си в Авлона (близо до Драч), а оттам – в манастира в Раваница (дн. Сърбия), където скоро починал на 16 януари 1375 година и където се намират мощите му.

По традиция се празнува за здраве на домашния добитък, да не пада и да не си разранява краката. По време на празнуването не трябвало да се извършва никаква стопанска и домакинска работа. Добитъкът не се впрягал с цел да се съхрани здравето и плодовитостта му. Къщната работа в този ден била строго забранена - не се пере, шие, плете, тъче и т.н., поради страх от болести и причиняване на трудно зарастващи рани. Спазвало се също и полово табу.

В Северна България празникът продължавал цели три дни, наред с Антоновден, Атанасовден и денят на свети Евтимий, сформиращи празнична единност.

Първият празничен ден - Южници верижници, е свързан и с почитането на едно от най-могъщите божества в славянската митология – Перун. Той е смятан за сътворител на гръмотевицата и светкавицата, за носител на бури и дъжд, за закрилник на бойците и за предводител на отрядите по време на битка.

Коментари (0)