Тийнейджърите са с “Австрия”
Два грипни щама ще ни разболяват тази зима, това са новите ваксинални варианти “Дарвин” и “Австрия”. Това съобщи пред “Труд News” проф. д-р Нели Корсун, завеждаща Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни заболявания” към Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
“Специфичното е, че “Дарвин”, който е от типа Н3N2, атакува крайните възрастови групи - най-малките и най-възрастните хора. Докато B-вирусите като “Австрия”, който е от типа B/Victoria, по-често се срещат при по-големи деца, тийнеджъри и младите хора в работоспособна възраст”, отбеляза още проф. Корсун.
“Миналата година настъпиха генетични промени в грипните вируси и това наложи осъвременяване на ваксините”, коментира още проф. д-р Нели Корсун. “Противогрипните ваксини съответстват на новите грипни варианти, които циркулират от края на миналия сезон и клинично почти не се различават от грипните симптоматики. Новите вируси “Дарвин” и “Австрия” са малко по-различни, но обикновено при нас идват от южното полукълбо, където са били зимните месеци.
Световните центрове по грип подбират най-добрите изолати, които носят характеристиките на циркулиращите вируси и ваксините се подобряват, за да може хората да са предпазени.
“Заедно с противогрипна ваксина, хората, особено в рисковите групи, е добре да се реваксинират и срещу коронавирус, като за целта е добре между поставането на двете ваксини да има две седмици разлика. Препоръката се отнася и до лица с определени хронични заболявания като бронхо-белодробни или сърдечно-съдови”, каза още проф. Нели Корсун.
“През зимния сезон на 2020/2021 година грип в България не се доказа, а в другите страни беше изключително рядък, като причината за това бяха противоепидемичните мерки, които се отнасяха до COVID-19”, припомни още д-р Корсун. По думите є в момента заради разхлабването на мерките се очаква засилване на циркулацията на грипните вируси.
Симптоматиката на инфлуенцата и коронавирусната инфекция е сходна, но при грипните вируси началото на заболяването е по-внезапно. Човек изведнъж може да се почуства с висока температура, главоболие, болки в мускулите и ставите, силна отпадналост и кашлица. Докато при COVID началото е по-постепенно. И при грип, и при COVID е добре болните да са изолирани, а здравите да избягват контакт, каза още проф. д-р Нели Корсун.
Училищни директори пред “Труд News”:
Мерките за COVID ловят и останалите вируси
При нарастване на заболяемостта в училищата са подготвени да реагират, увериха директори.
Разчитат на хигиена, дисциплина и дистанция
Единични случаи на болни деца с грипоподобни симптоми засега отчитат в столични училища, но всекидневно следят ситуацията. На места има карантинирани паралелки и групи в детски градини заради коронавирус, а директорите на школа и забавачки са в очакване на повишаване на заболяемостта.
В най-голямото училище в София и в страната - 18. СУ “Уилям Гладстон” са имали няколко болни първокласници, обясни пред “Труд News” директорът Величка Стойчева, но успокои, че засега всичко е нормално.
“В петък в първи клас имаше 8 болни деца в една от седемте ни паралелки. Обаче в останалите нямаше нито едно. Говорим за някакъв вид респираторно заболяване, не беше нито COVID, нито грип”, обясни тя и допълни, че постоянно се следи ситуацията, като се очаква по-висок процент заболели оттук насетне.
“Всеки ден получаваме информация от родителите и най-вече класните ръководители. Филтър на входа не се прави в момента, мери се температурата автоматично на всяко дете при влизане, имаме такава апаратура”, посочи Стойчева.
В 125. СОУ “Боян Пенев” също следят за ученици със симптоми, като изпълняват указанията на здравното министерство. Следвайки ги, се надяват да хванат и първите деца с грип. “В крайна сметка симптомите на грип и COVID са едни и същи, и щом следим за едното, реално погледнато следим и за другото”, посочи пред “Труд News” директорът на на училището Венелина Николова.
В момента действа последната заповед на служебния здравен министър относно детските ясли и градини, училищата и центровете за специална образователна подкрепа, която е за периода 15 септември - 14 октомври. Тя включва временни противоепидемични мерки като препоръчителен филтър на входа, хигиена, дисциплина и дистанция.
От здравното министерство препоръчаха да се въведе различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки, класове; да се премине на двусменен режим на присъствено обучение с оглед намаляване на броя на паралелките в даден период от деня; да се определи отделна класна стая за всяка паралелка; да се ограничат учениците в групите за целодневна организация на учебния ден в рамките на паралелката; приемът на учениците да се осъществява през повече входове (за училищата/ЦСОП с повече от 100 ученици). Храненето в училище/ЦСОП трябва да се осъществява по график, без струпване на ученици от различни паралелки.
До 14 октомври провеждането на родителски срещи в детските ясли и градини, в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа трябва да се осъществява от разстояние, а при необходимост от пряка комуникация - да се спазват изискванията за физическа дистанция от 1,5 м. Също така е необходимо провеждане на засилен сутрешен филтър за недопускане на ученици с клинични симптоми за COVID-19, както и за други остри заразни болести.
От МОН пък уточниха, че при ръст на заболяемостта РЗИ по места и директорите могат да прилагат и по-строги мерки.
В България е открит Омикрон ВА.2.75
За първи път в България е установен подвариант на Омикрон ВА.2.75, който е подвариант на линията BA.2 и който изглежда, че се разпространява по-бързо от подвариант BA.5. Световната здравна организация (СЗО) класифицира BA.2.75 като вариант на тревожност под наблюдение - variant of concern lineages under monitoring (VOC-LUM), съобщиха вчера от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
В НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране от ново поколение успешно бяха анализирани 82 клинични проби със SARS-CoV-2. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 02.08-02.09.2022 г. и са изпратени от 17 различни лечебни заведения от 16 области на страната.
При всички 82 клинични проби е установен вирусен вариант Омикрон. Съотношението на подвариантите на Омикрон е както следва: BA.2.75 (2.4%), BA.4.x (3.7%), BA.5.x (72.0%) и BE.x/BF.x, които са подвариант на BA.5 (22.0%).
Окончателният анализ за дефиниране на вирусните варианти е извършен с помощта на програма Pangolin COVID-19 Lineage Assigner v4.1.1.
Припомняме, че подвариантът на Омикрон ВА.2.75 беше идентифициран за пръв път в проба, взета в края на май 2022 г., Геномното наблюдение разкри бързо нарастване на омикронния подтип BA.2.75 до повече от 30% от секвенираните инфекции със SARS-CoV-2 в Индия до средата на юли 2022 г., информира през лятото авторитетното медицинско издание Lancet. На 15 юли 2022 г. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията повиши проследяемостта на подтипа BA.2.75 заради бързото му разпространение.
Д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на личните лекари в Бургас:
Всеки личен лекар получава 50-100 дози за възрастните
Д-р Петко Желязков посочи, че част от пациентите си поставят редовно противогрипна ваксина.
Мария Кехайова
Труд News, Бургас
Нямам данни за това дали учениците и учителите ще се ваксинират безплатно против грип. Имаме указания за безплатна ваксина на хората на 65 и над 65 години.
Това заяви пред “Труд News” д-р Петко Желязков, председател на сдружението на личните лекари в Бургас.
Между 50 и 100 бройки противогрипна ваксина получава всеки общопрактикуващ лекар, за да постави на пациентите си такава ваксина. Всяка година тази бройка се завишава, припомни още д-р Желязков.
“За останалите пациенти, засега е по тяхно желание. Всеки, който иска, си закупува сам ваксина и я поставяме. Между другото, има хора, които редовно, всяка есен, идват да си поставят ваксина против грип”, каза още председателят на Сдружението на личните лекари в Бургас.
Няма интерес към ваксините срещу COVID в Благоевград
Само пациентите над 65 години имат интерес за поставяне на противогрипни ваксини, каза пред “Труд News” д-р Дафина Тачова.
Светлана Василева,
Труд News, Благоевград
От месеци наред няма никакъв интерес към ваксинирането срещу COVID-19, а това доведе и до отлив и за поставяне на ваксини за грип. Това е масовото мнение на благоевградските джипита, отчитайки работата си с пациенти. Според хората Ковид вече няма и не искат и да чуят за ваксини.
“Грипът изчезна през последните 2 години, ако има такъв, то аз не зная от какъв тип ще бъде, за да си поставя ваксина например”, казва Мая Малинова -43 г. от Благоевград, която иначе редовно е ползвала антигрипна ваксина преди години. Безплатни ваксини за грип все още няма доставени по кабинетите на личните лекари. Те очакват това да се случи вероятно през октомври месец.
“Ние имаме един редовен контингент от пациенти над 65 годишна възраст, които си поставят антигрипни ваксини. Нямаме заявки за нови и не очакваме, няма интерес и към ваксините срещу коронавирус, коментира д-р Дафина Тачова от Благоевград, лекар с голяма практика.
Проблем са пропуснати ваксинации при малките
Даниела Фархи
Труд News, Варна
Началото на октомври е оптималният период за имунизация против грип и COVID, но е добре първо да се постави противогрипната ваксина, а след 20 дни - и тази против коронавирус, за да няма претоварване на организма, съветват лични лекари от Варна. До дни те очакват доставки на новите COVID-ваксини, включващи и Омикрон, както и на противогрипните, които би трябвало да осигуряват защита срещу очакваните щамове “Дарвин” и “Австрия”.
Имунизацията е подходяща за деца над 10 г., проблемът е, че “Дарвин” предизвиква сериозни усложнения, предимно пневмонии, при най-малките до 5-годишна възраст, предупредиха общопрактикуващи медици. Някои от тях приветстват комбинираната ваксина против грип и COVID, която в момента е в процес на одобрение. Други смятат, че идеята не е добра, защото при нежелана реакция няма да се знае коя съставка я е предизвикала.
Проблем, според джипитата, е забавянето на задължителните ваксинации при децата. Заради пандемията голяма част от 12-годишните са пропуснали реимунизациите против дифтерит, тетанус, коклюш и против рубеола, морбили, заушка. Сега с писмо министерството на здравеопазването настоява те да бъдат незабавно направени. Така ваксинирането против зимните инфекциозни болести при тези ученици ще се разсрочи с повече от месец.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш