Разпродават фирми на онлайн търгове

С промени в Търговския закон ще бъде ускорен процесът по обявяване на фирми във фалит.

Министерство на правосъдието предлага промени в Търговския закон, свързани с несъстоятелността

Дават повече възможности за оздравяване на дружествата

Строги правила за оценителите

Имуществото на фалиращи фирми ще бъде разпродавано на електронни търгове. Това предвиждат промени в Търговския закон, свързани с процедурите за обявяване на дружества в несъстоятелност, които са пуснати от Министерството на правосъдието за обществено обсъждане.

Премахва се възможността синдикът на фалиращото дружество да продава имуществото му чрез пряко договаряне или чрез посредник. При този начин на продажба няма гаранция, че се извършва по прозрачен и ефективен начин, става ясно от мотивите към промените. Има много случаи на недобросъвестно поведение на синдиците, в резултат на което имуществото на длъжника се продава на занижени цени спрямо пазарните и на предварително определени купувачи, често свързани с длъжника.

Онлайн публични търгове за имуществото на фирми ще се извършват чрез при използване на електронната платформа за явно наддаване. За продажба ще може да бъде обявявано цялото имущество на предприятието с финансови проблеми, негови обособени части или отделни активи. Когато имуществото не е продадено като цяло или като обособена част на пет поредни търга, ще се пристъпва към продажба на отделни вещи.

За да се гарантира в по-голяма степен коректното извършване на всички процедури по обявяване на една фирма във фалит с промените в Търговския закон се въвеждат по-строги изисквания за синдиците и оценителите. Синдиците се назначават от съда и движат целия процес по разпродажба на имуществото на фалиращите фирми. Те ще трябва да имат поне 5 години стаж по специалността. За да се гарантира, че няма конфликт на интереси, се въвежда изискването човекът, определен за синдик, да не е представлявал длъжника или някой от кредиторите в последните три години преди встъпването си в длъжност.

Промените в закона ще дадат и по-добра възможност за оздравяване на фирмите с финансови проблеми, за да не се стигне до обявяването им в несъстоятелност. Срокът за представяне на оздравителен план се удължава на два месеца. А при стартиране на процедура по фалит ще се гледат не само размера на задълженията спрямо активите, а и ще се преценява вероятността дружеството да може да продължи дейността си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес