Регистърът на педофилите пуснат за обществено обсъждане 

В регистъра са включени имената на осъжданите за сексуални престъпления с деца по 10 текста от глава “Разврат” в Наказателния кодекс.

Преди да наемат кандидати за работа с деца, проверяват дали са осъждани за сексуални престъпления с малолетни и непълнолетни 

Системата трябваше да работи от август

Работодателите, чиято дейност е свързана с деца, ще бъдат задължени преди да наемат хора, да проверяват дали имената им фигурират в националния регистър на осъжданите за педофилия, предвижда проект на МВР. 

Справките трябва да се правят преди да бъдат сключвани трудови или граждански договори с лица, които осъществяват или осигуряват наблюдение, транспортиране, развлекателни и спортни занимания или мероприятия в сферата на изкуствата и културата, имат дейности на места, където се обучават, лекуват или са задържани малолетни и непълнолетни до 18-годишна възраст.

Задължителните проверки са записани в наредба на МВР, с която трябва да се създаде Национална система за превенция и защита от педофилия, включваща и регистър на осъжданите за сексуални престъпления с деца. Те не се отнасят до работещите в училищата и детските градини, където е забранено да бъдат назначавани хора с присъди за каквито и да е умишлени престъпления от общ характер, или за други професии, кандидатите за които представят свидетелство за съдимост.

Наредбата трябваше да е издадена до август тази година след поправки в Закона за закрила на детето, но се забави. Както “Труд news” писа в средата на септември, служебният премиер Димитър Главчев пое ангажимент да задейства МВР и вчера проектът за наредба бе пуснат за обществено обсъждане.

В регистъра се записват всички осъдени по 10 члена от глава “Разврат” от Наказателния кодекс, както и тези, чиято наказателна отговорност е била заменена от административна. Наред с тях ще фигурират и имена на осъдени за сексуални престъпления с лица до 18-годишна възраст в държави членки на ЕС и база данни за осъжданите чужденци, пребиваващите продължително, постоянно или дългосрочно в България. Ще се записва какво точно е извършеното сексуално посегателство, за което е издадена присъдата, данни за извършителя, продължителност на извършването, история на наложените наказания и мерки, а също и за настъпила реабилитация. Регистърът ще включва и случаите на български граждани, потърсили закрила от педофили в нашите дипломатически представителства в чужбина.

Списъкът не бива да е публичен, за да няма линч на хора

Георги Богданов, изпълнителен директор на “Национална мрежа за децата”.

Необходимо е време за прецизиране

“Проектонаредбата ще се прецизира с експерти. Трябва да е много усно кой ще има достъп до този списък, тази информация, за да не се превръща в публичен линч на хора.” Това заяви Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа да децата пред “Труд news”.

Той уточни, че срокът за обсъждане на проекта на наредбата е 30 дни, след това трябва да са постъпили различни мнения и предложения от държавни институции, граждански организации и след това трябва съответното министерство да го приеме, като отрази всички предложения и забележка и да се реши какво остава и какво отпада.

“За нас е важно да има такъв регистър, това е изключително необходимо, за да може да работят държавните институции по тези случаи, но е важно и този списък да не е публичен, за да няма линч на хора”, коментира изпълнителният директор на “Национална мрежа за децата”.

Следят строго достъпа до данните 

Националната информационна система за превенция и защита от педофилия става част от мрежата за обмен на данни на МВР. Тя трябва да отговаря на всички изисквания за сигурност и контрол на достъпа, каквито има например за криминалните регистрации, системата за лични документи, регистрациите на автомобили и т. н.

За да бъдат избегнати злоупотреби, информация за педофилите ще могат да въвеждат или да правят справки само служители на МВР, определени със заповед на министъра, издадена по предложение от шефа националната полиция и шефовете на Областните дирекция на МВР (ОДМВР) в страната. Получаването на данни става с писмено заявление до ОДМВР по местоживеене като отговорът се получава в 14-дневен срок.

За справки на фирмите ще се събира такса, но те ще бъдат правени безплатно за органите на изпълнителната власт, местните власти, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, общинските комисии за детето, Народното събрание и органите на съдебната власт. От тези институции обаче също трябва да подават писмени заявления.

Предвидено е справките в регистъра на педофилите да станат част от Портала за електронни административни услуги на МВР, но за това ще стане най-рано след 1 юли 2026 година. В регистъра ще се записва задължително информацията за всяка поискана и всяка направена справка, за да може да се следи кой, кога и по какъв повод влиза в системата.

В чужбина
До 7 дни пращат информацията у нас

Български гражданин, търсещ помощ и подкрепа за случай на педофилия, може да предостави цялата налична информация за случая на служител, определен от ръководителя на дипломатическото или консулско представителство на България в държавата, където деянието е извършено, или непосредствено в Областна дирекция на МВР, когато се е прибрал от чужбина. Ако информацията е постъпила в наши задгранични представителства, служителите там са задължен в 7-дневен срок да я изпратят в ОДМВР, за да бъде записана в системата. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право