Ресторантьорите искат задължителен бакшиш (обзор)

Ресторантьорите за пореден път настояват за узаконяване на бакшиша.

Да оставаме 10 на сто върху сметката и те да се облагат с данъци, предлагат от бизнеса

НАП приема оставените от доволни клиенти пари като кражба, категоричен е Ричард Алибегов

Запечатват и глобяват кръчми

Да се въведе задължителен бакшиш от 10 на сто върху сметката в кръчмата или кафенето, за да може благодарността от страна на клиентите да се узакони и да се плащат данъци върху тях или пък сумата да бъде обявена за освободена от налози.

Това е едно от предложенията, които могат да се обсъдят, за да се узакони бакшишът у нас, обясни председателят на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) Ричард Алибегов. Подобна е практиката в много европейски страни, посочи той. Според представителите на БАЗ бакшишът не само трябва да е законен, но и необлагаем.

У нас Националната агенция по приходите (НАП) приема бакшишите като кражба и глобява и затваря заведения заради парите, оставени от доволни клиенти, категоричен е Алибегов. Така при разлика в касовата наличност и обявения оборот, автоматично се приема, че ресторантите, кафенетата и сладкарниците крият приходите, за да си спестят плащането на по-високи данъци.

Алибегов даде за пример, че ако платите с карта в заведение 60 лева, от които 50 лева за сметката и 10 за сервитьора, от чието обслужване сте доволни, то ресторантът ви издава касов бон за консумираните по ведомост храни и напитки на стойност 50 лева. Десетте лева бакшиш, платени с карта обаче се считат от НАП за нереализиран оборот и кражба от фиска, а заведението се запечатва за месец. Затова и голяма част от заведенията в страната не приемат бакшиш през карта, а държат само на пари в брой. И в този случай обаче при проверка възникват проблеми, защото данъчните смятат, че парите в портфейла на сервитьора, които са над сумата от оборота са укрити приходи, а не бакшиш.

Затова и келнерите са принудени да разделят бакшишите още при плащането на сметката, а ги съхраняват в друг джоб или в друг портфейл, да си развалят пари от бакшишите, за да върнат на клиенти и после да си ги уедряват и куп други ненужни еквилибристики, категорични бяха работещи в заведения пред Труд News. В по-натоварените часове обаче това се оказва почти невъзможно, а данъчните обичайно избират точно тях за проверка, именно за да намерят 50 лева повече в оборота и да наложат глоби, за да отчетат и те дейност, обясниха представители на бизнеса, пожелали анонимност. Сред идеите на бранша преди години бе и при проверка да е допустима разлика от 10 на сто между оборота и касовата наличност.

Ако сервитьорът има 500 лева оборот по наличност в касовия терминал, а в джоба му установят 560 лева. Тогава заведението може да бъде глобено до 2000 лева, обясни Алибегов.

В случай, че бакшишите се узаконят, това би помогнало и на персонала в заведенията да получава по-лесно кредити, тъй като тези доходи ще бъдат лесно доказуеми.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес