Владимир Путин сравни руските хакери със свободни художници-патриоти
Русофобската риторика и заклемяването на Путин като виновник за всяко зло, сполетяло Запада, прескочи границите на допустимото и се озова в полето на комичното, под обстрела на сатирата и иронията. В такова представление се превърна ХХI-то издание на Петербургския международен икономически форум (т.нар. руски Давос) състоял се между 1 и 3 юни с близо 5 хил.участници. На традиционната среща с представители на международните информационни агенции руският президент веднага бе удостоен с въпроса дали руските хакери могат да се намесят в предстоящите избори в Германия. Задава го не някое начинаещо репортерче, а Питер Кропш, шеф на германската ДПА, една от най-големите осведомителни агенции в света.
Путин, на когото му е додеяло да отговаря за руското вмешателство в американските, френските и какви ли не избори, го взе на подбив.
„Хакерите са хора свободни, като художниците. Стават сутрин в добро настроение и започват заниманията си, все едно че рисуват картина.“ - обяснявал Путин, слушателите му кимали разбиращо, а някои даже си водили записки. - Така е с хакерите. Събуждат се днес, прочитат тук-там какво става в международните отношения. И ако са настроени патриотично, започват да внасят своята правилна лепта в борбата с тези, които се отзовават лошо за Русия... На държавно равнище ние с това не се занимаваме никога.“
Естествено не бе подмината темата за подривната роля на руските хакери в американските избори. Подозрителни отпечатъци от палци били открити. Тук Путин ехидно запита: “Какви отпечатъци от палци? А отпечатъци от копита, от рога, имаше ли, кажете какви? Чии са тези отпечатъци? Днес по света специалистите в IT технологиите могат каквото искат да измислят и когото пожелаят да обвинят! А проблемът е вътрешно политически. Командата на Тръмп се оказа по-ефективна в хода на избирателната кампания. Самият аз по някое време мислех: Е, ще пропадне мужикът! Честна дума, наистина. Но той намери подход към тези групи от населението, които го подкрепиха. Другата команда загуби, но не пожела да си признае грешката. По-лесно е да се каже, ами те руснаците са виновни, не сме ние. И после какви са доказателствата? Както се казваше в една организация, в която работех преди: Дайте адреси, явки, фамилии. Дайте ги, къде са?“
И тук водешата на форума американска журналистка Меган Келин настъпи мотиката с апострофа:
Но и самият Тръмп призна за вмешателство на Русия! - рече тя.
„Така ли? Вие допускате, че Тръмп е победил заради Русия? Та тъкмо вашите западни колеги с краката си нагазиха в нашата вътрешна политика, седнаха ни на шията, провесиха си краката и джвакат дъвка... Свършвайте вече с това! И на вас ще ви олекне, и на нас!“
Не се размина и с темата за ажиотажа в САЩ покрай контактите на руския посланик Сергей Кисляк с президентската администрация на Доналд Тръмп.
„Това е просто истерия някаква и вие не можете да я овладеете! Трябва да ви се даде хапче. Има ли някой тук таблетки? Дайте, моля!“ - обърна се той подканващо към залата.
„То беше просто катастрофа! Нашият посланик в САЩ се срещнал с някого си. А какво да прави посланикът? Това му е работата, да се среща, затова получава пари. Какво друго да върши той там, кажете? Да виси по разни заведения, след което да го изхвърлят от работа? Не. На него такива са му задълженията. А ето, че го обвиняват, че се срещал... Та вие съвсем сте се сбъркали! Че това е дипломатическа служба!“
От Владимир Путин бе поискано да „осветли“ и познанството си с Майкъл Флин, бивш съветник на американския президент по националната безопасност, обвинен в нерегламентирани връзки Русия. В интервю за водещия американски телеканал NBC той разказа, че се е срещнал с Флин преди време на мероприятие в Москва и разговор помежду им нямало.
„С Флин практически не съм разговарял. Поздравихме се, седнах до него, после се сбогувах, станах и тръгнах. Това е цялото ми познанство с г-н Флин.“
И като се обърна към журналистката вметна, че между тях се установили значително по-близки отношения отколкото с бившия президентски съветник: „Ние с вас се срещнахме вчера вечерта, днес продължително време работихме заедно, и сега отново се срещаме. И ако Флин беше уволнен за тъй краткия си контакт с мен, то вас могат да ви арестуват и да ви вкарат в затвора...“
На форума в Петербург Владимир Путин подметна, че ако Русия прилагаше подхода на Запада към нея, сега бил сгодният момент да обвини Доналд Тръмп в температурните аномалии след оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата. „Ето днес в Москва вали сняг, и тук в Питер е студено, дъжд вали. Длъжни сме да благодарим на г-н Тръмп, че има кой да отговаря за лошото време в Русия.“
Известно е, че хуморът сваля бариерите на напрежението във взаимоотношенията. Но когато в сериозна материя, каквато е политиката, поводите за хумор станат прекомерно много, вече имаме индикации, че положението далеч не е весело. Обратното – тревожно е.
Защо не и телепортация
Фантасмагориите около руската заплаха достигнаха такива размери, щото британският „Телеграф“ най-авторитетно съобщи, че командата на Путин развива стратегическа инициатива за телепортация. За целта били предоставени 2 трилиона долара и срок за приключване на проекта – 2035 г. Начинанието било угроза за целия западен свят. Путин се подсмихнал: „Да поддържаме тази версия. Не бива да ги разочароваме.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш