Перник да се отоплява от слънчева енергия, предвижда териториалният план за района
В Кюстендил ще използват геотермална енергия
Грандиозни промени в енергетиката на страната подготвят управляващите. Поне така излиза от териториалните планове за справедлив преход на Стара Загора, Перник и Кюстендил, като и от Пътната кара за климатична неутралност на България, която предстои да бъде гласувана в парламента.
Въглищните електроцентрали ще бъдат затворени до 2038 г. А от териториалните планове за справедлив преход (ТПСП) става ясно каква е визията на управляващите за разкриване на нови работни места за уволнените енергетици и миньори. В Перник местната ТЕЦ може да бъде заменена с централно отопление от фотоволтаици, става ясно от ТПСП за Перник, който беше пуснат за обществено обсъждане. “Като се използва вече съществуващият инженерен опит и се разработят соларни системи за централно отопление като комбинирани системи за охлаждане и тригенерация на топлинна и електрическа енергия, за да се сведе до минимум отрицателното въздействие на изгарянето на въглища и да започне преобразуването на местната ТЕЦ на Перник”, пише в документа.
В Кюстендил пък, заради наличието на минерални извори, ще използват геотермална енергия за отопление. Ще бъде осигурена подкрепа за използването на геотермална енергия в региона за търговски цели и за централно отопление, пише в ТПСП на Кюстендил. Област Кюстендил разполага със значителни геотермални ресурси, които през последните десетилетия стимулираха развитието на местния туристически сектор. Целта е да се разшири използването на този ресурс за други потенциални предприятия, като например производство, селско стопанство и производство на енергия, за да се катализират възможностите за достъпно и нискоемисионно производство и да се намали търсенето на електроенергия от местната икономика, пише в документа. Точният потенциал ще бъде проучен от кандидатите за всеки проект на етапа на кандидатстване.
Друга съществена част от планираните промени е включването на уволнените миньори и енергетици от ТЕЦ-овете в научноизследователска дейност. В ТПСП за Перник е записано, че ще бъде осигурена подкрепа за малки и средни предприятия, фокусирани върху научноизследователската и развойната дейност, проектирането и монтажа на фотоволтаични панели. Целта е да се подпомогне производството на фотоволтаични системи, които ще подпомогнат създаването на работни места, както и енергийния преход в региона, като се използва вече съществуващият инженерен опит. Така инженерите от Перник може да станат конкуренти на учените в Китай, които работят по усъвършенстване на фотоволтаичните панели. Ще бъде отворен и център за научноизследователска и развойна дейност за промишлеността. Той ще се фокусира върху индустриалния дизайн, както и върху научен център за материалознание.
В Кюстендил е планирано да има център за научни изследвания и иновации. “Тази мярка включва подкрепа за сътрудничеството между академичните среди и бизнеса чрез иновационен технологичен център, който ще осигури благоприятна среда за привличане на изследователи и кариерно развитие, както и първокласна инфраструктура за укрепване и надграждане на експертния опит и способностите за разработване на висококачествени научни резултати и превръщането им в иновативни продукти, системи и услуги”, пише в документа. Центърът ще се съсредоточи върху алтернативната енергия и водорода, като ще се занимава и с регистрация на интелектуална собственост.
В Стара Загора, Кюстендил Перник ще бъде подпомогнато производството на биогаз (биометан). Това е алтернативно гориво на базата на органични отпадъци. Ще бъде подпомогнато производството на водород и използването на зелен водород като средство за съхранение на енергия, пише в документите. Но как ще стане това и какво ще се прави, ако няма частна фирма, която иска да открие център за научни изследвания и иновации в Кюстендил не става ясно.
Увеличават ВЕИ мощностите
Затварят ТЕЦ-овете постепенно
Два нови ядрени реактора е планирано да бъдат изградени до 2040 г., но каква ще бъде цената за това и откъде ще бъде намерено финансиране от Пътната карта не става ясно. Възможно е новите ядрени мощности да бъдат на площадката на АЕЦ “Козлодуй”.
Плавна замяна на въглищните електроцентрали с нови мощности е заложена в Пътната карта за климатична неутралност на България до 2050 г. Документът беше внесен в четвъртък за разглеждане от енергийната комисия към парламента, но депутатите решиха гласуването да бъде отложено за следващата седмица.
Пътната карта предвижда до 2026 г. да бъде реализирано излизането на домакинствата на свободния пазар на ток. Да бъдат приети дългосрочни стратегии с хоризонт до 2050 г. за електрификация на индустрия, транспорт и домакинства, както и за развитие на водородна икономика. Разполагаемите базови мощности на въглища трябва да бъдат 2900 MW. Но да бъдат въведени в експлоатация нови ВЕИ мощности (3500 MW), в резултат на което ВЕИ мощностите ще достигнат общо 5200 MW, както и да бъдат изградени батерии за съхранение на електроенергия (1000 MW).
До 2030 г. разполагаемите мощности на въглища трябва да бъдат намалени до 1600 MW, да бъде изпълнен проект за нова ядрена мощност от 1000 MW и нова ПАВЕЦ. Трябва да бъдат изпълнени мерки по ТПСП, включително да има функциониращи индустриални зони във въглищните региони и да работят по рекултивация на мините.
До 2035 г. инсталираните ВЕИ мощности трябва да са над 10000 MW, да има мащабни офшорни вятърни електроцентрали - ВяЕЦ (1500 MW) и системи за съхранение на електроенергия. Трябва да има и стратегия за извеждане от употреба на стари ВЕИ и батерии. А разполагаемите резервни мощности на въглища в случай на непредвидена криза трябва да са 1000 MW.
До 2040 инсталираните ВЕИ мощности трябва да са 14000 MW, да има мащабни офшорни ВяЕЦ (2500 MW) и системи за съхранение (2000 MW). В експлоатация трябва да са въведени още една ядрена мощност от 1000 MW и нова ПАВЕЦ.
За реализиране на тези планове до 2030 г. ежегодно ще бъдат необходими между 0,5 млрд. и 1 млрд. лв., а след това по около 1,5 млрд. лв. Но кой ще инвестира в новите ядрени мощности от документа не става ясно.
Над 11 хил. работят в мините и ТЕЦ-овете
Много от засегнатите от промените хора наближават пенсионна възраст.
Десетки хиляди хора ще бъдат засегнати от затварянето на ТЕЦ-овете, става ясно от подготвените ТПСП на Стара Загора, Кюстендил и Перник. В енергийните и добивните предприятия в тези райони през 2020 г. работят 11,1 хил. души.
Освен на тях затварянето на ТЕЦ-овете ще се отрази на семействата им, както и на съпътстващите бизнеси в районите.
Преходът към неутрална по отношение на климата икономика в Стара Загора може да засегне до 80% от работните места в минните и ТЕЦ-овете, пише в документите. Социалният ефект ще бъде допълнително разширен от броя на непряко засегнатите членове на семействата (над 80 хил. души) и непряко засегнатите работни места (над 22 хил. или 80% от общия брой непряко засегнати работни места). Може да се очаква по-голямата част от работещите в областта на добива на въглища и производството на енергия от въглища да се пренасочат към работни места в промишления сектор, пише в документите.
В енергийния комплекс “Марица изток” значителна част от засегнатата работна сила наближава пенсионна възраст. Но до 90% от пряко засегнатата от промените работна сила ще продължи да бъде в трудоспособна възраст и ще бъде засегната от смущенията на пазара на труда през 2026 г., пише в ТПСП на Стара Загора.
Протестът не е доволен от решенията на кабинета
В района на Стара Загора протестиращите блокираха пътища още рано сутринта.
Протестът на миньори и енергетици блокира пътища и магистрали в страната с настоявания кабинетът да не приема решението за Териториалните планове за справедлив преход. Главната пътна артерия край Перник, кръговото на входа на града под АМ “Струма”, главният път Е-79 и магистрала “Тракия” бяха затворени за автомобили от недоволните, които миналата седмица протестираха срещу енергийната политика на правителството и в центъра на София.
Още рано сутринта протестиращите затвориха прохода “Хаинбоаз” в района на село Гурково, а задръстването по магистрала “Тракия” достигна 12 километра. Огромно задръстване се получи и по магистрала “Струма”. “От сутринта затваряме магистралата, но пропускаме автомобили на всеки десет минути, защото хората пътуват за летище, за болница”, обясни лидерът на КНСБ в Дупница Тодорка Дамянова.
Служители от “Топлофикация Русе”, където работят около 400 души, също организираха протест край Граничния контролно-пропускателен пункт “Дунав мост”.
Работници от “Мин индъстри” - Перник и “Топлофикация Перник” протестираха на пътен възел “Даскалово”, като затвориха движението на изхода в посока Перник.
Миньори и енергетици не приеха обясненията на ротационния премиер Николай Денков, че ако не бъдат приети териториалните планове, България може да загуби, освен над 1,4 млрд. лв. от средствата, свързани със Стара Загора, Кюстендил и Перник, още 3 млрд. лв. от средствата, свързани с всички останали териториални планове.
Заради информации, че срещу протестиращите е използван сълзотворен газ, от МВР категорично опровергаха това в специално съобщение до медиите. “Във връзка с публикации и коментари категорично заявяваме, че срещу протестиращите днес не са използвани нито сълзотворен газ, нито други средства за разпръскване при масови мероприятия”, посочиха от ведомството на Калин Стоянов.
След спешна среща на Бойко Борисов, Делян Пеевски и Асен Василев
Без фотоволтаични паркове върху язовири
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обобщи основните решения, които управляващите са взели след спешна среща заради новите протести на миньорите.
Протестите на енергетиците предизвикаха извънредна среща между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, депутата от ДПС Делян Пеевски и финансовия министър Асен Василев, след която Борисов обобщи решението на казуса с въглищните централи. “Искам да се знае това, което ми беше потвърдено от финансовия министър - централите ще работят до 2038 година. Това е доста време, дотогава технологиите ще напреднат. Второто - всеки миньор, който иска да напусне да му се изплащат 36 заплати веднага. Има възможност, гарантира ги финансовият министър. Трето - няма да има строеж на фотоволтаични паркове върху язовири. Улеснява се до 60 дни бързо да се инвестира в ВЕИ-та, особено върху сгради, паркинги, молове. Това, което се съгласи Асен Василев, е ако инвеститорът иска удължаване да е възможно”, подчерта Бойко Борисов. “Обръщам се към премиера, правителството и миньорите - блокирането не е изход, тормози много други граждани”, каза още лидерът на ГЕРБ. На срещата заедно с него е присъствал и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Въпросът за заплатите на напускащите миньори бе коментиран и от Делян Пеевски, като стана ясно, че парите ще се изплащат на тези работници, които не искат да бъдат преназначени в държавно предприятие, което трябва да се създаде. “Има разум във финансовия министър, сериозен, надяваме се сега ще уведоми той премиера, да седнат и да се разберат сега със синдикатите, не може да има тези протести и липса на диалог”, каза Пеевски по повод протестите на енергетиците.