Научно-техническият съюз по минно дело, геология и металургия (НТСМДГМ) призова служебното правителство и парламента да не допуска изменения на Закона за подземните богатства чрез в Проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 година и увеличаване на налозите за индустрията.
Очаква се ръст в търсенето на суровини в ЕС до 6 пъти през 2030 г. и до 15 пъти през 2050 г., държавите-членки са изправени пред сериозни предизвикателства и това е дългосрочен процес, в който българската минерално-суровинна индустрия и държава също имат важен ангажимент, се посочва в писмото, което е адресирано и до президента Румен Радев.
Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от брутния вътрешен продукт в зависимост от международните цени на борсовите стоки, отбелязват в позицията си от НТСМДГМ и допълват, че браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори в икономиката и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната и на Европа.
Предложените изменения на Закона за подземните богатства лишават миннодобивния бранш от финансови средства, както за продължаване на добива в дълбочина, така и за проучване и разработване на нови находища.
А само през 2023 г. 800 милиона лева е приносът, който минната индустрия има към държавния бюджет, под формата на концесионни такси, ДДС, данък върху печалбата и данък върху доходите на физическите лица и принос към осигурителните фондове.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш