Алкохолният бос остава зад решетките до 72 часа, синът му е обявен за издирване
Алкохолният бос Миню Стайков остава в ареста за 72 часа, а синът му Стайко е обявен за издирване. Двамата и още шестима души бяха обвинени за участие в организирана престъпна група, създадена с цел продажба на акцизни стоки без бандерол, извършване на данъчни измами и пране на пари. Това съобщиха от Специализираната прокуратура.
Както писа „Труд”, Миню Стайков бе задържан по подозрение, че стои зад нелегалната цигарена фабрика, разкрита в Карнобат на 18 юли. В сряда спецпрокурори и полицаи нахлуха в офисите на фирмите от групата „СИС Индустрийс”, във „Винпром Карнобат” в бургаското село Венец, както и в мелничния комбинат „Топаз мел” в село Церковски.
Обвинението на Стайков-син е било повдигнато задочно. Сред задържаните е и Иван Димитров – синът на кмета на Карнобат Георги Димитров. Без да сочат имена или инициали, от спецпрокуратурата добавиха още, че на четирима от групата са повдигнати обвинения за вторични престъпления. Един ще отговаря за избягване плащането на ДДС и възстановяване на неследващ се данъчен кредит за 1 016 139 лв., а други трима - за държане на акцизни стоки без бандерол в големи размери.
Обвиненията срещу алкохолния бос Стайков, а най-вероятно и срещу сина му, са за пране на пари, научи „Труд” от свои източници. Разследващи засекли, че в продължение на повече от година „СИС Индустрийс” продава алкохола от три свои популярни марки под себестойността. Бутилките вървели от 50 ст. до 1,80 лв. по-евтино, отколкото продукцията на конкурентите. Ниската цена не можела да се компенсира от продажбите на останалите марки. За експертите това било знак, че е възможно фирмата да върти някакви пари, придобити от неизвестна до момента престъпна дейност, които чрез реалните сделки на пазара могат да се легализират.
Смята се, че „мръсните пари” са идвали от нелегалното производство на цигари в Карнобат, като се разследва и версията, че то е свързано и с останалите 4 открити тази година тютюневи комбината.
Емил Димитров, председателят на комисията за борба с контрабандата:
Огромен успех е откриването на заводите
„Създадена е изключително стройна организация и затова искаме да установим автора. Това, че фабриките се затворени, е огромен успех, който никога досега не е постиган. Какви ще бъдат присъдите оттук нататък е друга тема”, каза Емил Димитров-Ревизоро, който е председател на парламентарната комисия за борба с контрабандата.
Според него над половин милиард били загубите на година от петте разбити нелегални фабпики за цигари в Карнобат, Калугерово, Тутракан, Дупница и Горна Оряховица. „Именно затова успехът от тази акция е огромен. Необходима е преоценка защо е допуснато подобно производство”, каза Ревизоро. Той добави, че парламентарните комисии за борба с контрабандата и за икономическата политика ще изслушат няколко министри за случаите.
Престъпна мрежа
Тютюнът в пет нелегални фабрики – един и същ
Тютюнът, открит в нелегалната фабрика в Карнобат, е същият като този в нелегалния цех в Калугерово, разбит на 24 август. Това разкриха вчера източници, близки до разследването. Според тях печатница във Варна, където се произвеждали кутиите за папиросите, също е една и съща.
В края на август при акция, ръководена от пловдивската прокуратура, бяха разбити четири фабрики за цигари. В цеха в Калугерово се обработвал тютюнът и после потеглял към заводите в Дупница, Тутракан и Горна Оряховица. Разследващите обявиха, че от заводите били конфискувани 42 тона тютюн за 7 милиона лева и 190 000 кутии цигари за около 1,5 милиона лева.
Нелегалните заводи бълвали средно по 100 000 кутии на ден. Бяха задържани 23-ма души. Сега само собственикът на цеха в Калугерово Георги Моллов е в ареста. Освободените били работници и се хванали на работа там заради заплатите от по 1500 лева. Те не знаели, къде е местонахождението на заводите, защото били извозвани дотам в автобуси със затъмнени стъкла. Работели по 15 дни на месец без да излизат и в „предприятията” имали спални помещения, бани, столова и фитнес.
Същите екстри имало и във фабриката в Карнобат, където работели арменци. Затова разследващите сега проверяват дали петте фабрики са били ръководени от едно и също място.
Кметът на Карнобат Георги Димитров, пред в. „Труд”:
Синът ми не е престъпник
37-годишният Иван Димитров – синът на кмета на Карнобат, бе задържан при акцията в сряда. Той е собственик на помещенията на бившия хлебозавод в града. Имотът е бил на баща му Георги, който му го прехвърлил през 2007 г., когато спечелил местните избори.
От прокуратурата съобщиха, че нелегалната цигарената фабрика е работела в халета, взети под наем от фирма на името на един от портиерите. Вчера пред „Труд” кметът Димитров заяви, че портиерът е бил само посредник между сина му и старозагорска фирма. Използвана била само част от площта, а синът му трябвало да осигури охраната на целия обект. Имало и клауза „да не се смущава производствената дейност”.
- Г-н Димитров, коя е фирмата, с която синът ви е сключил договор?
- Не зная. Зная само, че по отношение на плащането на данъци всичко е изрядно. Договорът за помещението е за 6000 лв. плюс 1000 лв. ДДС. Синът ми Иван не е забогатял от отдаването на помещението под наем. Има 4 души охрана, които пазят целия имот, който е около 10 дка.
- Разследващите твърдят, че от нелегалната фабрика за производство на цигари са излизали камиони, вие нищо ли не сте видял?
- Камионите са пристигали през нощта и са тръгвали рано сутринта. От Сарафов разбрах, че в цеха са работели арменци. Цехът е около 700 кв. м.
- Вие знаехте ли, че в цеха нелегално се произвеждат цигари?
- Разбрах след акцията.
- Не ви ли миришеше на тютюн, тази миризма се носи около всяко подобно производство?
- Нямаше такава миризма.
- Още веднъж ви питам с коя фирма синът ви е сключил договор за наем.
- Казвам ви отново, че не зная. Но това, че синът ми е собственик на помещенията, не го прави престъпник.
- А знаете ли защо е задържан Миню Стайков?
- Не зная кой направи връзката между цеха за цигари и Миню Стайков. Стайков произвежда алкохол, а не цигари.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш