Патриоти гласуваха с отвращение
Законът за мерките и действията по време на извънредното положение претърпя корекции преди да е влязал в сила заради ветото на президента Румен Радев в частта за мерките срещу спекулата и относно „невярната информация”.
Очаквано, дебатите по спорните текстове продължиха повече от два часа вчера с дребни заяждания по време на извънредното заседание на парламента. Лично председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова призова своите да подкрепят ветото. „Да преодолеем тясно партийното си его. Сега е време да сме мъдри”, каза Дариткова, припомняйки изказването на Радев по време на тържествата на 3 март, когато държавният глава заяви, че сваля доверието си от правителството. „Този път народните представители от НФСБ подкрепят ветото на президента по Закона за мерките при извънредно положение. Подкрепяме го, макар и с огромна „доза отвращение”. Това заяви зам.-председателят на НФСБ и зам.-председател на ПГ „Обединени патриоти” Борис Ячев.
Депутатите обаче не дадоха веднага зелена светлина на президентското вето, тъй като не събраха 121 гласа. А сториха това едва при повторното гласуване на двете спорни алинеи.
Така в крайна сметка няма да има таван на цените, както бе записано в първоначалния вариант. Oтпадат и завишените наказания като затвор за невярна информация. Депутатът от БСП Александър Симов заяви, че „лечението на фалшивите новини било все едно да се лекува повече с удар с чук”.
Заради извънредното положение
Само 7 бранша с помощ от държавата
Търговията на дребно, хотелиерството, ресторантьорството, транспортът, туризмът, спортът и културата са дейностите, които ще могат да получат подкрепа от държавата за изплащане на 60% от заплатите на служителите си с цел запазване на заетостта. Това предвижда проектът на постановление на правителството за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели, спрели работа поради извънредното положение.
За да получат помощта фирмите трябва да докажат, че със заповедта за преустановяване на дейността е спряна работата на минимум половината от списъчния състав на персонала. Те не трябва да имат задължения към държавата или към общината и не трябва да са обявени в несъстоятелност.
От синдикатите се обявиха против обхвата на мерките, според тях пряко и косвено засегнатите фирми и предприятия са много повече.