Стефан Арсов я иска, но не я приема
Паркът е затворен за посетители от 10 юли
Протака се процедурата по приемане на собствеността на парк „Врана“. „Областният управител отказва да подпише акта за предаване на владението, както допреди Столична община да се изнесе от парка, отказваше да вземе решение какво да прави с него“, обясни зам.-кметът по екологията Надежда Бобчева.
Поводът е, че областният управител на София Стефан Арсов обвини Столична община, че саботира предаването на парк „Врана“. Той отправи обвинения във формално и безотговорно отношение при предаването на парка, който по силата на съдебно решение от 2023 г. е изцяло държавна собственост.
„Въпреки публично декларираната готовност от страна на общината за незабавно предаване, действията ѝ на практика са в разрез с това“, заяви областният управител. Според него в подготвения от общината приемо-предавателен протокол липсва съществена информация – няма данни за дължината на оградата и за нейните компрометирани участъци, не е описано състоянието на защитената растителност, не са посочени конкретни видове, нито каква поддръжка е извършвана. Освен това липсват документи, които да удостоверяват текущото стопанисване, безопасността и достъпа за гражданите. Арсов обяви през медиите, че лично кани кметът Васил Терзиев да предаде собствеността на място в парка в 15ч. вчера. От институцията подчертаха, че са готови незабавно да я поемат, но единствено при изпълнение на всички законови изисквания и с ясен, прозрачен и пълен протокол.
Пред „Труд news” от Столична община заявиха, че недоумяват защо кметът е извикан през медиите на място в парка, след като всички документи, както и ключове били предадени преди дни. "Миналата седмица сме предали ключовете и цялата счетоводна документация, беше направен и обстоен оглед. Периодично подаваме и карти на всичко, което има в парка", каза зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.
„Сега лутането продължава - с протакане и искане на още и още документи, които отдавна щахме да сме му предоставили, ако беше заявил намерение да стопанисва парка по-рано.
Протоколът за предаване на собствеността е изпратен на областната управа още на 10 юли, след изтичане на срока, който му поставихме да вземе решение какво ще прави с парка. Досега в Столична община не са постъпвали коментари по него. Може би защото ги е срам да поискат по официален ред нещо, което те са в правото да направят сами като собственици - например, пълен опис на растителността или да измерят колко е оградата.
Междувременно екипите на общината изпращат всякакви други документи, които от областната управа са поискали - включително публично достъпни такива, оперативни документи, с които на Областната управа реално се предоставя ноу-хау за управлението на градски паркове, каквито тя досега не е стопанисвала. Например годишен манипулационен план, сключени споразумения с доставчици, схеми, съдържащи зоналното разпределение на парк „Врана“, каза Бобчева.
Тя уточни, че паркът е в лошо състояние, „защото вече две години държавата, в лицето на областния управител, отказва да влезе във владение и да се погрижи или да даде това право на Столична община. През тези две години общината е имала правомощия само да охранява парка и да регулира достъпа до него, да коси тревата и да слага пейки“, каза зам.-кметът.
Парк “Врана“ бе затворен за посетители на 10 юли. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди Областната управа, че след тази дата затваря врати за посетители парка и спира движението на автобус 50 Х, който превозва пътници до там. Той постави ултиматум на Областната управа на София да уточни юридически със Столичната община стопанисването на парк “Врана“, тъй като паркът е държавна собственост. Разчетите на Столична община сочат, че поддръжката на парка струва около 600 000 лева годишно, а генерираните приходи от вход са около 150 000 лева.