Епизотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка, продължава да расте броят на засегнатите стопанства. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски и Асеновград, но се очаква потвърждение с проби, взети на място. Това е съобщил областният управител на Пловдив и председател на Областния щаб за защита при бедствия проф. Христина Янчева.
Щабът е бил свикан по искане на Областната епизоотична комисия заради усложнената обстановка, посочиха от Областната администрация. Проф. Янчева допълни, че заболяването по дребните преживни животни е остро вирусно и затова бързо обхваща все повече населени места. По-важно е да се знае, че то не е опасно за хората.
Тя призова институциите и местните власти да предприемат общи координирани действия, за да се ограничи разпространението и да се намалят загубите за стопанствата. Припомняме че, че преди дни бяха въведени следните рестриктивни мерки за ограничаване на заразата: забранява се пашата, транспортирането и търговията с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област; провеждат се ветеринарни прегледи, диагностика и лабораторно потвърждение на съмнителни случаи; осъществява се дезинфекция на стопанства с потвърдени случаи и контрол на контактните животни. Проф. Янчева заяви, че щабът продължава да следи обстановката и при необходимост ще вземе допълнителни мерки.
"Можем да кажем, че към този момент се прави всичко възможно да се ограничи заразата, работим денонощно. Но за да сме по-ефективни, е необходимо да имаме още по-голяма подкрепа от общините и кметовете на населени места и от самите собственици", заяви заместник-директорът на БАБХ д-р Валентин Атанасов, който подпомага работата на областната дирекция за безопасност на храните.
По последни данни на БАБХ общият брой на огнищата в областта е 42, а броят на засегнатите животни е 2000, при официално регистрирани близо 100 000 овце и кози в областта. Д-р Атанасов призова стопаните и ветеринарните лекари още при първите симптоми на заболяването да информират властите и да изолират заболелите животни.
В момента се разширяват мерките за биосигурност в трикилометровите и десеткилометровите зони, съобщи директорът на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров. Създават се защитни санитарни кордони около засегнатите обекти и се ограничава достъпът на външни лица до заразените зони. Организирани са мобилни ветеринарни екипи за спешна намеса.
Представители на Министерството на земеделието и храните призоваха стопаните да регистрират животните си в кметствата на населените места. Тази регистрация е важна застраховка за стопаните, защото без нея не могат да получат обезщетение или финансова помощ, ако се наложи животните им да бъдат умъртвени.
"Във връзка с разпореждането на БАБХ и на база решенията на Областната комисия органите на МВР следят стриктно за нерегламентирано движение на животни и за незаконна продажба на пазари и кланици. Екипи на полицията денонощно следят за нелегалното транспортиране на животни", заяви заместник-директорът на ОДМВР комисар Пламен Иванов. Той подчерта, че по искане на кметовете на общини и населени места осигуряват зоните за загробване.
ОДБХ ще предостави на всички желаещи общини дезинфектанти, с които да третират улиците и пътищата, по които преминават стада и животни. Това е една от мерките, които ще помогнат за ограничаване разпространението на болестта.