МВР: Сигнали за бомби в летища и медии са изпратени и в други държави на ЕС

Ще оперират Стефан Данаилов в Бургас Проф. Андрей Йотов идва лично в "Бургасмед" да извърши интервенцията

Тръмп: Всеки евреин, който гласува за демократите, показва или пълна неинформираност, или голяма нелоялност

Летищата във Варна и Бургас са получили електронни съобщения със заплахи за сигурността, няма отменени полети

Мадуро: От няколко месеца поддържаме контакти с високопоставени представители на САЩ

Възрастни съпрузи загинаха при катастрофа в Златаришко Дядото излязъл от пътя с ВАЗ

Златко Захович: Изключителни техничари!

Сигналите за бомба в сградата на БНТ и на летище София се оказаха фалшиви

Бразилия отмъсти на Германия за 1:7

Brazil’s forward Neymar celebrates with fans after the Rio 2016 Olympic Games men’s football gold medal match between Brazil and Germany at the Maracana stadium in Rio de Janeiro on August 20, 2016. / AFP PHOTO / Odd ANDERSEN

Реваншът е взет! За Бразилия и за Неймар! Точно две години след най-големия срам – 1:7 от Германия в полуфинал на Мондиал 2014, двете най-успели футболни нации кръстосаха шпаги на „Маракана”. 70 000 души полудяха от радост, защото Бразилия победи Германия по най-малко очаквания начин – след изпълнение на дузпи.

На полуфинала в Белу Оризонте през 2014-а Неймар не игра заради контузия в гърба, получена на мача с Чили. В името на първото олимпийско злато нападателят загърби Копа Америка Сентенарио, загърби и „Барселона”. И успя. През първото полувреме Неймар вкара от пряк свободен удар гол, за който ще се предава от поколение на поколение на „Маракана”.

От другата страна Германия удряше гредите. Но в началото на второто полувреме капитанът Макс Майер изравни. За първи път в целия турнир „селесао” допусна гол или казано в минути – 507. Появиха се спомените от 1:7 и четвърти загубен олимпийски финал. Но този ден беше на Неймар. Звездата знаеше, че няма право за губи отново. Затова пя с пълен глас и затворени очи химна в началото – все едно искаше сам да заглуши трибуните.

„В този ден господ трябваше да пази Бразилия”, каза краля Пеле. На трибуните бе и най-великият спринтьор за всички времена Юсеин Болт, спечелил три златни медала в Рио.

При дузпите не се спази правилото, че германци никога не губят на руската рулетка. Пропусна опитният Нилс Петерсен – 5:4 за Бразилия. В името на върховното шоу не се съмнявате кой вкара последната дузпа – Неймар. И посочи към трибуните и Болт с марковия жест на Светкавицата от Ямайка.

Германия не бе играла на олимпийски финал, досега имаше само един бронзов медал от игрите в Сеул през 1988-а. „Тръгваме си от „Маракана” като победители – каза немският треньор Хорст Хрубеш, който напуска поста. – Преди дузпите казах на момчетата, че вече са постигнали нещо велико. Жалко, че не ни стигна толкова малко…”

През сълзи от радост след края Неймар обяви нещо неочаквано – никога повече няма да бъде капитан на родината си. Взел решението след разговор със семейството. Но Бразилия продължава да чака Неймар да води към победи като Пеле – на първо място на мондиала в Русия след две години. Той пое лентата от Карлос Дунга, който стъпи в поста на национален селекционер след 1:7 от Германия.

След като два пъти на две олимпиади не донесе късмет на Бразилия, вицепрезидентът на БФС Михаил Касабов вече е почетен гост в страната. Той беше делегатът на ФИФА за финала. Преди четири години в Лондон Касабов изпълняваше същата длъжност в мача за титлата Мексико – Бразилия (2:1), а преди осем в Пекин – на полуфинала Аржентина – Бразилия (3:0). Сега родният футболен началник бе делегат и на предния мач на „селесао” – 7:0 срещу Хондурас.