Физиците от Европейската организация за ядрени изследвания в ЦЕРН официално пуснаха отново Големия адронен ускорител, най-големият ускорител на частици на планетата, в петък, след успешното завършване на втората му голяма модернизация. Това съобщиха от пресслужбата на ЦЕРН, предава ТАСС.
„Всички системи на ускорителя бяха дълбоко модернизирани по време на втората дълга пауза от началото на работата му. В резултат на това не само успяхме да увеличим енергията на сблъсъците на частици, но сега ще получим много повече данни с помощта на актуализирани експерименти с Големия адронен ускорител “, каза директорът на ЦЕРН за ускорители и технологии Майкъл Ламонт, чиито думи се цитират от пресслужбата на организацията.
Големият адронен колайдер е построен през 2008 г., за да търси Хигс бозона и накрая да тества стандартния модел на физиката. През следващите 10 години работата му е била многократно спирана за няколко малки и едно голямо надграждане, което приблизително удвоява енергията на сблъскващите се частици.
Втората голяма актуализация на ускорителя започна в края на 2018 г., след като той беше спрян за следващата "голяма пауза". По този начин руски и чуждестранни участници инсталираха много нови детектори за частици и други устройства в пръстена на колайдера. Обновеният ускорител, както се надяват физиците, ще получи първите доказателства за съществуването на "нова физика", за което говорят данните от детектора на ускорителя, получени по време на последния цикъл на работа.
Паузата в работата на колайдера официално приключи на 22 април, когато специалисти от ЦЕРН пуснаха два лъча протони, ускорени до енергия от 450 гигаелектронволта (GeV) в основния пръстен на ускорителя. Засега тази цифра е по-ниска от планираната, но през следващите месеци учените планират да увеличат енергията на сблъсъците на частици до 13,6 ТeV след приключване на тестовете на всички актуализирани и нови инструменти за ускоряване.
По-специално, в рамките на третия цикъл на ускорителя ще бъде стартиран експериментът FASER, насочен към търсене и изследване на леки форми на тъмна материя и други частици, които не се вписват в Стандартния модел на физиката. Учените ще проведат и първите сблъсъци на водородни и хелиеви йони, както и ще продължат да изучават свойствата на кварк-глуонната плазма, първичната материя на Вселената.