Диети: Как да стопим корема

Диети: Как да стопим корема

Ако обиколката на талията е по-голяма от тази на бедрата, спешно вземете мерки

Пресите не се препоръчват повече от 3 пъти седмично

Коварният „спасителен пояс“ на корема може да отрови радостта от новата рокля или дългоочакваната ваканция. За досадната издатина има физиологично „алиби“: мастните натрупвания в тази област, както и по задните части и бедрата, се появяват по хормонални причини.

Плоският корем при жените не е предвиден от природата. Мазнините са им необходими за нормалното функциониране на репродуктивните органи. Едно е обаче апетитно мекото коремче, а съвсем друго - естетически грозните наслоявания на мастни клетки, които влияят на външния вид, самочувствието и здравето.

Излишните мазнини по корема могат да се натрупат и при видимо слаби хора. Заседналият начин на живот, седящата поза на работа, неправилното и нездравословно хранене с недостатъчно фибри и протеини и изобилие от вредни и изкуствени храни, сладки, мазни и нишестени продукти водят до натрупвания в корема. Нарушават се метаболитните процеси в организма и се стига до отлагане на мастна тъкан в корема, чиито мускули стават летаргични и слаби.

Не забравяйте и стреса: хормонът кортизол, който се образува в резултат на умствено и физическо пренапрежение и умора, първо кара тялото да се нахвърля върху сладко и вредно, а след това да съхранява храна за бъдещето, трупайки запаси. За жените друг рисков фактор е бременността, по време на която мускулите и кожата се разтягат, „отваряйки път” за мастните натрупвания. 

Разни хора, разни мазнини

„Шансът“ за натрупване на мазнини по корема се определя не само от пола и начина на живот, но и от генетиката: жените с фигура с форма на ябълка (андроиден тип затлъстяване) трябва да обърнат повече внимание на въпроса за талията и околните области, отколкото техните по-щастливи приятелки „круши“ (гиноиден или женски тип затлъстяване), при които, благодарение на естествените извивки на тялото, дори очевидно излишните килограми могат да изглеждат ефектно.
Мазнините по корема могат да бъдат от различно естество: подкожната и висцералната мазнина са различни. Подкожната обикновено идва и си отива лесно чрез подобряване на храненето и увеличаване на физическата активност.

Опасността от натрупване в областта на корема идва от висцералната мазнина. Тя заобикаля вътрешните органи, разположени в коремната кухина, а необичайният й растеж говори за заболявания. Буквално просмукана от кръвоносни съдове, тази тъкан се свързва с други и получава възможността да изхвърля мастни киселини директно в кръвта, което провокира проблеми със сърцето и кръвоносните съдове, отлагания на лош холестерол и всички съпътстващи проблеми.

Да се отървете от излишните висцерални мазнини е основната задача на диетата за плосък корем. Експерти смятат, че жените трябва да преминат на такава диета, ако обиколката на талията им е повече от 80 см при нисък ръст, 82 см при среден или 89 см при висок. Талията ви по-голяма ли е от бедрата? Спешно на диета!

Особено ефективни са протеиновите диети, които са засищащи, предотвратяват инсулиновите скокове и доставят градивен материал за коремните мускули. 

Експресно отслабване

Закуска (изберете едно от менютата):
125 г нискомаслено обикновено кисело мляко + 1 портокал;
200 г нискомаслена извара + настъргана ябълка;
Овесени ядки, приготвени със сушени кайсии и сини сливи (3 с. л. зърнени храни + 2-3 сушени плода);
40 г зърнесто сирене + 0,5 ч. л. червен пипер;
1 варено яйце + сух диетичен хляб.

Междинна закуска (не повече от веднъж на ден и не по-рано от 2 часа след последното хранене, както и не по-късно от 2 часа преди лягане):
2 ябълки;
3 с. л. пресни плодове;
1 портокал;
1 банан;
0,5 ч. л. червен пипер.

Обяд (едно от менютата):
200 г пилешко филе на скара + салата от пресни зеленчуци с лъжичка зехтин;
200 г постна риба, задушена или варена + задушени или варени зеленчуци;
Зеленчуково пюре + 1 яйце;
Зеленчукова супа + 50 г твърдо сирене.

Вечеря (едно от менютата):
100 г варен боб + 100 г варено постно месо;
2 средни картофа, печени с кората + салата от пресни зеленчуци;
1 варено яйце + 200 г варен боб + 1 краставица;
2 домата + 1 краставица + 200 г варено пилешко месо без кожа;
200 г задушени морски дарове.

Златни правила

Яжте 5-6 пъти на ден на малки порции (но не повече от 200 калории на порция).

Приемайте достатъчно протеини. Най-добрият избор е постно месо (говеждо или пилешко), морски дарове, особено скариди.

Важно е изварата и яйцата да присъстват редовно в менюто.

Поне веднъж на ден яжте храна, богата на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Те могат да бъдат намерени в морската риба, бадемите, зехтина и лененото масло. Тези вещества помагат за "разтварянето" на хроничните мастни натрупвания.

Не избягвайте зърнените храни за закуска. Те съдържат висококачествени фибри, които задържат вода, стимулират храносмилането и усвояването на храната, чревната подвижност и, най-важното, ефективно се борят с натрупването на газове и подуването на корема. 

Яжте 2 порции зеленчуци и плодове на ден: фибрите ще осигурят пълнота на стомаха и усещане за ситост, ще се заредите с витамини. Не прекалявайте със суровите зеленчуци, защото често предизвикват метеоризъм.

Пийте много (поне 2 литра) обикновена негазирана вода на ден. Тя е необходима за хемопоезата и образуването на лимфа. Колкото по-добри са тези телесни течности, толкова по-добър е метаболизмът и отстраняването на продуктите от разпадане от клетките. Освен това течността се грижи за прочистването на червата.

Махнете от масата "надуващите" храни, които активизират микробите, обитаващи червата: зеле, ябълки, боб, пълномаслено мляко, грозде. Същото важи за продукти, съдържащи сода, трансмазнини и хидрогенирани мазнини, подсладители, бонбони, алкохол, безалкохолни напитки. 

Експерти препоръчват да не се злоупотребява с коремните преси, особено при диета за отслабване на корема. Според тях има смисъл да се правят такива упражнения не повече от три пъти седмично и винаги в комбинация с натоварване на други мускули.

Най-четени