Постига се пълно излекуване при 95% от пациентите
Над 80 станаха мъжете, които се възползваха от брахитерапия с ниска мощност на дозата за лечение на ранен карцином на простатната жлеза, откакто иновативното лечение беше въведено в УМБАЛ “Царица Йоанна - ИСУЛ” на 10.12.2021 г. До момента столичната болница продължава да бъде единственото място в България, където той се прилага. Преди повече от година Министерството на здравеопазването взе решение за реимбурсиране на процедурата като на пациентите се налага да доплащат само за част от използваните медицински изделия.
При този високотехнологичен метод се осъществява вътреорганно облъчване на простатата, без да се налага извършване на натоварваща химио- и лъчетерапия. За целта в простатната жлеза се поставят малки зърна, наречени сидове, на йод 125 изотоп, изчислени по определена формула, които осъществяват облъчването на тумора в продължение на 6-8 седмици. Докато сидовете са в тялото на пациента, той е напълно безопасен за околните, няма никаква опасност и за другите органи в тялото му. След този период зърната, които са биологично съвместими, се резорбират в простатната жлеза.
Нискодозовата брахитерапия е безопасна и много ефикасна алтернатива на оперативното лечение на рака на простатната жлеза. При нея без операция се постига пълно излекуване при 95% от пациентите. Методът позволява да се съхрани така важния за всеки мъж орган и съответно да се запази еректилната функция, както и да се избегне друго усложнение, което понякога се наблюдава при оперативното лечение - неволното изпускане на урина.
Нискодозовата брахитерапия е подходяща за мъже с ранна форма на рак на простатата, обикновено втора група, който не излиза извън пределите на капсулата на жлезата, и със стойност на ПСА не повече от 10.
Двама мъже - на 58 и 69 години - бяха сред най-новите пациенти на Центъра за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза към УМБАЛ “Царица Йоанна - ИСУЛ”, които успешно преминаха лечението. Техният карцином е открит по време на профилактичен преглед, без налични симптоми. Това, което ги е отвело при лекарите, са били леко завишените стойности на ПСА - туморен маркер за рак на простатата, който задължително се включва в профилактиката на това заболяване.
“Мъжете се чувстват отлично и след само 48-часов престой в болницата бяха изписани, за да продължат лечението си при домашни условия”, обясни доц. д-р Еленко Попов, ръководител на мултидисциплинарния екип, който осъществи процедурата. Екипът включва още медицински физици, лъчетерапевти, анестезиолози, уролог, операционна и анестезиологична сестра. Медицинският физик, лъчетерапевтът и урологът чертаят контурите на простатната жлеза и изчисляват необходимата доза от зърната, заредени с йод 125 изотоп, която трябва да бъде приложена при конкретния пациент, за постигане на оптимален резултат. В момента ново попълнение на екипа се обучава в специализираната онкологична болница “Св. Елизабет” в Братислава, Словакия, където тази процедура се практикува успешно повече от 14 г. Освен карциноми на простатата, в словашката болница с нискодозова брахитерапия се третират злокачествени заболявания на гърдата, матката, белите дробове, устната кухина, езика и други.