Започнаха археологически проучвания край Дамяница, оттам ще минава магистрала

Започнаха археологически проучвания край Дамяница, оттам ще минава магистрала

Започнаха проучвания на археологически обект край санданското село Дамяница, през който трябва да минава Лот 3 на автомагистрала "Струма". Трасето ще свързва Благоевград със Сандански. Екип от 30-ет специалисти изследва едно от големите праисторически селища в региона, съществувало 5-то- 6-то хилядолетие преди Христа. За извършване на разкопки, преди да започне строителството по бъдещето трасе на магистралата има подписан договор между Агенция пътна инфраструктура и Националния археологически институт с музей при БАН, предаде БНТ.

Преди 2 години археолозите са определили границите на древното селище край Дамяница. То е на площ около 160 декара. Сега специалистите правят сондажи само на тази част от обекта, която попада в границите на магистралата.

"Около 700 метра по трасето на магистралата и обхващат много важни, интересни периоди от праисторията и от римската епоха. Това са предварителни археологически проучвания на тяхна база ние трябва да преценим каква част от този обект ще бъде застрашена и унищожена от магистралата", съобщи Георги Иванов от НАИМ към БАН.

Праисторическото селище отдавана е известно на учените. Открито преди повече от 30 години по време на българо-полска експедиция. Тогава в екипа е била и археологът Малгожата Кулова, сега отново е на същия обект. Според археолозите откритите досега 200 находки са много ценни. Те са свързани с обредния живот на древните обитатели на селището.

"Имаме вече доста интересна колекция от глави на мъжки фигурки. Тука има врязвания, които приличат на буквата М, така че естествено това е случайно, отгоре върху носа има зиг-заг или може би представя стилизирана змия, но определено покрити са със знаци, дали те носят някаква информация кодирана "най-вероятно", обясни Малгожата Кулова.

Близо 70 безработни лица от съседните села са намерили работа на терена и помагат на археолозите в откриването на древни находки.

Най-четени