Финансов гръм във футбола по време на пандемия!
Майк Ашли, собственикът на „Нюкасъл“, се съгласи да продаде клуба на саудитския принц Мохамед бин Салман за 300 милиона паунда. Предварителният договор е подписан, а всичко ще бъде официализирано най-много до месец. Най-авторитетният британски вестник „Таймс“ информира, че депозитът е платен и вече нищо не може да спре сделката. Тази новина хвърли в екстаз феновете на „Нюкасъл“, които са във война с ексцентричния Ашли през почти цялото му време на управление, продължаващо вече 13-а година.
Ясир Ал-Румаян ще бъде президент на „Нюкасъл“. Той е губернатор на публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия и управлява най-голямата петролна компания в света „Сауди Арамко“. Ал-Румаян е и в борда на директорите на компанията „Юбер“ за споделено пътуване, която е особено популярна във Великобритания.
Принц Салман изпълни детската си мечта да има английски клуб. След като американското семейство Глейзър отказа да му продаде „Манчестър Юнайтед“, арабският милиардер последва примера на шейх Мансур от Абу Даби. Той не се хвърли на голям клуб с особени традиции, а с парите си превърна „Манчестър Сити“ в хегемон на последната декада във Висшата лига. Състоянието на принц Салман е 7 милиарда паунда, но всъщност той има подкрепата на своя баща Салман бин Абдулазис, краля на Саудитска Арабия, който притежава над 20 милиарда.
Сделката за „Нюкасъл“ е само със 70 милиона паунда повече, отколкото синът му плати за най-скъпото имение в света. 34-годишният принц взе френско шато в близост до Версай. Когато купи имението, той не искаше да се знае собствеността и затова използва офшорни компании в Люксембург. Но последвалото разследване разкри, че те са под контрола на личната фондация на принца. Салман нае Емад Хасхоги е племенник на милиардера и търговец на оръжие Аднан Хасхоги, който тотално срина замъка от XIX век и го превърна в нещо невиждано. Имението се разгръща върху 57 акра, като в една от градините е статуя на Луи XIV.
Сега футболната прищявка на принц Салман е да удари в земята шейх Мансур. Говори се, че треньор на „Нюкасъл“ ще стане Максимилиано Алегри, който направи „Ювентус“ 5 пъти поред шампион на Италия. В английските медии заваляха имена за бъдещи трансфери, започващи дори от Неймар и Килиън Мбапе. В 127-годишната си история „Нюкасъл“ е бил само 4 пъти шампион – за последно през 1927-а. Най-близо „свраките“ бяха до титлата през сезон 1995/96, когато пропиляха 12 точки преднина и предадоха трофея на „Манчестър Юнайтед“. Неведнъж оттогава отборът дори изпада във втора дивизия.
Най-богатите собственици във Висшата лига
Шейх Мансур („Манчестър Сити“) – 17,7 млрд. паунда
Шейхът е член на семейството, което управлява Абу Даби и е изпълняващ премиер на ОАЕ. За 12 години богаташът е платил близо 1 милиард паунда за футболисти.
Роман Абрамович („Челси“) – 9,2 млрд. паунда
Преди 17 години руският олигарх купи „Челси“ от Кен Бейтс за 140 милиона паунда. С Абрамович „сините“ взеха първата си титла от половин век. След това „Челси“ триумфира още 3 пъти във Висшата лига и 5 за Купата на Англия. Веднъж ликува и с трофея в Шампионската лига.
Стан Кроенке („Арсенал“) – 8 млрд. паунда
Въпреки огромното си състояние американецът не обича да влага големи пари, откакто управлява еднолично „Арсенал“. Обвиняват го, че не е адекватен на останалите конкуренти на трансферния пазар. Спортното портфолио на Кроенке е впечатляващо – „ЛА Рамс“ (НФЛ), „Денвър Нъгетс“ (НБА) и „Колорадо Авеланш“ (НХЛ).
Принц Мохамед бин Салман („Нюкасъл“) – 7 млрд. паунда
Принцът е член на кралското семейство в Саудитска Арабия. Неговото лично състояние е „само“ 7 милиарда, но общият авоар на контролирания от него инвестиционен фонд е… 260 милиарда паунда!
Насеф Савирис и Уес Еденс („Астън Вила“) – общо 6,6 млрд. паунда
Двамата купиха клуба през 2018 година. Савирис е №252 по богатство в света и член на най-богатото семейство в Египет, което притежава общо 36 милиарда паунда. Американецът Еденс пък е съсобственик и на баскетболния „Милуоки Бъкс“ от НБА.
Гуо Гуангчанг („Уулвърхемптън“) – 5,4 млрд. паунда
Той е под №50 в списъка на богаташите в Китай. Преди 3 години Гуангчанк купи „вълците“, когато бяха във втора лига, само за 45 милиона паунда. През миналия сезон „Уулвърхемптън“ завърши седми във Висшата лига – най-добро представяне от 39 години насам.
Айяват Сривадханапрабха („Лестър“) – 4,6 млрд. паунда
Тайландският бизнесмен наследи клуба от баща си Вихай, който почита в катастрофа с хеликоптер над стадиона през 2018-а. Семейството контролира „лисиците“ вече десет сезона и шокиращо ги направи шампиони през 2016-а.
Джо Луис („Тотнъм“) – 3,9 млрд. паунда
На първа линия винаги е президентът Даниел Леви, но когато става въпрос за контролиране на финансите идва времето на истинския собственик Луис. Богаташът се прочу по време на пандемията, като прати служителите на „Тотнъм“ да получават помощи от държавата.
Семейство Глейзър („Манчестър Юнайтед“) – 3,6 млрд. паунда
Американците влязоха в „Театъра на мечтите“ през 2005 година и предизвикаха вулкан от недоволство сред феновете. Глейзър имаха успехи до оттеглянето на Алекс Фъргюсън. В момента недоволството срещу тях продължава да расте.
Гао Джишенг („Саутхемптън) – 3,1 млрд. паунда
Китайският строителен предприемач купи „светците“ за 210 милиона паунда преди 3 години. През цялото му управление отборът се бори да не изпадне. През март Джишенг обяви, че е готов да продаде клуба за 250 милиона.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш