Една от мерките, възможността да се издават ваучери за до 24 месеца за вече закупени почивки, пакети, които няма как да бъдат реализирани. това каза министърът на туризма Николина Ангелкова в интервю за предаването "Седмицата" по Дарик радио.
"Туризмът в световен мащаб, не само българския, се намира в безпрецедентна криза и само, колкото и да звучи като клише, заедно ние можем да се опитаме да преодолеем това обстоятелство и да възстановим устойчивостта в сектора след като премине кризата", подчерта тя.
"Една от мерките, която вярвам, че може да подпомогне сектора, особено туроператорите, в този толкова тежък момент, е именно възможността да се издават ваучери за до 24 месеца за вече закупени почивки, пакети, които няма как да бъдат реализирани. Обсъждаме в момента всички възможни опции.
Изключително трудно е точно в този момент да се прави баланс, но смятам, че с тези ваучери със сигурност можем изключително много всички заедно да подпомогнем българския туризъм като отложим нашата почивка. Това, което като общ момент се прие в закона е, че всички срокове административни, които са в нашето законодателство спират да текат докато трае извънредното положение. В момента ние подготвяме изрични указания с Комисията за защита на потребителите, за да няма объркване в потребителите и съответно да е ясно как да процедират туроператорите, че тези срокове спират да текат", обясни министърът.
"3650 са към момента регистрираните туроператорски фирми в Националния туристически регистър. Това са туроператорите и турагентите общо. За съжаление, нямаме автоматично задължение да ни дават такава информация туроператорите и да се регистрират. Изпратили сме писма до абсолютно всички туроператори за изходящ туризъм. В момента правим това и за входящия туризъм. Отговорили са ни 67 туроператора. Това, което са отговорили е, че до юни месец резервациите, които са направени за екскурзии в чужбина, са около 16 хиляди за различни направления", каза още Ангелкова.
"Това, което сме коментирали и това, което получихме като информация от ЕК, е възможността за държавни помощи. Всяка една държава-членка да прецени в каква насока да реализира това. За нас на първо място трябва да мислим за това да не се счупи икономиката и социалната система. Отделно от това много е важна грижата за работещите в сектора. Знаете, че в закона за извънредното положение се прие възможността до три месеца 60 % осигурителното възнаграждение да се поеме от държавата, останалите 40 % - от работодателя", допълни още тя.