Популяризират малко познат ценен археологически обект край Варна

Доброволци и ученици реставрираха паметника на Херман Шкорпил

Уникален, но малко познат дори за варненци археологически обект край града, вече е достъпен за посетители благодарение на активисти от Сдружение "Наш свят". От май до август с финансиране от общинския фонд "Култура" те почистиха и облагородиха зоната край раннохристиянския манастир в местността Джанавара. Там вече са поставени нови информационни табели и триизмерен модел на обекта. За популяризирането му бе направен сайт и промоционален филм с автор Ива Панева, съобщиха от "Наш свят". 

Под ръководството на археолозите Александър Минчев и Васил Тенекеджиев с помощта на ученици от ОУ "Патриарх Евтимий" и доброволци от Еко-клуб "Защитните на Черно море" към сдружението бе реставриран и паметникът на Херман Шкорпил - един от създателите на българската археологическа наука. 

През 1915-1919 г. при разкопки в Джанавара Херман и Карел Шкорпил откриват раннохристиянска еднокорабна църква. Централното й помещение е било богато украсено с мрамор и цветни стенописи, а под амвона били намерени гробница, мощи на неизвестен светец, поставени в дървено ковчеже, и три реликвария - мраморен, сребърен и златен. 

80 години по-късно при нови проучвания бе установено, че църквата е част от голям манастир, съществувал от втората половина на V в. до началото на VII в. Площта му от около 2000 кв. м е била защитена от масивна каменна ограда, а помещенията са имали водоснабдяване и канализация. Целият комплекс бил ограбен и унищожен при варварско нашествие през 614-615 г.  

Археологическите експедиции за изследването на обекта продължават ежегодно, а според специалисти той може да съперничи на Аладжа манастир, ако бъде консервиран, социализиран и включен в туристическите маршрути.

Най-четени