- Д-р Маджаров, на провелия се преди ден 72-ри Събор на Български лекарски съюз (БЛС) Ви преизбраха за председател на съсловната организация с пълно единодушие. Какви ще бъдат приоритетите Ви през следващите 3 години от мандата?
- Приоритетите са два вида. Едните от тях са оперативни, належащи и веднага трябва да работим по тях. Те са свързани с разговорите с НЗОК и МЗ по отношение на следващата година като бюджет, като параметри на Рамковия договор, като наредби, както и клиничните пътеки, които ще влезнат в сила от 1-ви януари.
Що се отнася до тригодишния период, се надяваме да имаме стабилно парламентарно мнозинство; управление, което да възприеме нашите идеи и да приеме промяна в законите във връзка със задължителното продължаващо медицинско обучение, защото България е единствената в Европа, където това не е задължително за лекарите.
Освен това, трябва да променим своя Етичен кодекс, който е твърде архаичен и не отговаря на съвременните очаквания на обществото.
Знаете, че във връзка с пандемията имаше доста жалби и сигнали до Етичната комисия, а тя сега по Устав на практика няма никакви правомощия. Това задължително трябва да се промени.
И също така – да положим всички възможни усилия за оставането на младите лекари в страната. Ние ще бъдем активни в тази посока и ще се постараем да осигурим цялата страна с медицински кадри, защото проблемът в отдалечените региони е много голям. Колегите, които са останали да работят там са на пределна възраст, няма млади кадри, които да искат да работят там.
Т.е. имаме амбицията да бъдем както и досега активни участници във формирането на здравните политики.
Надявам се да сме здрави и новият УС да има достатъчно сили да направим така, че и българските лекари и техните пациенти да се чувстват по-спокойни и по-добре в държавата ни.
- А удовлетворен ли сте от свършеното досега като шеф на съсловната организация на лекарите?
- Мисля, че днешният (вчерашният – бел. ред.) Събор и оценката, която получих от делегатите като председател на УС на БЛС, ми дава основание да съм удовлетворен.
Постигнахме немалко. Разбира се има и неща, които не сме успели да направим. Смятам обаче, че този втори шанс, който по Устав има право да получи председателят на БЛС, ще бъде възможност да го използвам по най-добрия начин.
- Смятате ли, че служебният здравен министър добре се справя с организацията на ваксинациите срещу COVID-19? Една доста актуална тема ...
- Трудно е да оценим министъра само с това как се справя с ваксинациите, защото това е извън силите само на един човек, пък било той и министър.
Аз мисля, че по тази тема обществото се поляризира твърде много и ще бъде все по-трудно да се убеждават тези, които са против ваксините. Това обаче не трябва да ни кара да спираме.
Мисля си, че правителството, макар и служебно, ще направи необходимото, за да убеди колкото може повече граждани да се ваксинират.
Истината е, че в действителност в началото спряха ваксинационните пунктове, после пак ги пуснаха, но такива грешки допускаха и предишните правителства. Не е проблемът в логистичното осигуряване на ваксинацията, а в съзнанието на хората. Може би много повече трябва да направим и ние, както и здравното министерство в убеждаването на хората. Трябва да подходим по различен начин към всяка една група.
- Вие конкретно какво бихте препоръчали? Още повече, че Съборът излезе със специална декларация, призоваваща населението да се ваксинира.
- Това беше декларация, с която Съборът като висш форум практически трябваше да излезе. Мисля си обаче, че оттук нататък ние трябва да акцентираме върху отделни фокус-групи. Говоря за отделни групи като професионалисти, професии, като възрасти и пр. Наистина трябва да работим с отделните групи, за да можем постепенно да преодоляваме този негативизъм към ваксините.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш