Хартиената бюлетина върната в изборите

Председателят на правната комисия Радомир Чолаков (ГЕРБ) представи доклада на комисията, която одобри законопроектите за промяна в Изборния кодекс на БСП-13 гласа “за”, 5 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”, “Възраждане”-14 гласа “за”, 2 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се” и ДБ-13 гласа “за”, 0 гласа “против” и 3 гласа “въздържал се”.

Избирателната активност е намаляла от 3,3 млн. на 2,7 млн. души за няколко месеца през 2021 г., припомни председателят на ДПС Мустафа Карадайъ

Машинации с машините

Със 125 гласа “за” депутатите гласуваха на първо четене връщането на хартиената бюлетина и в секциите над 300 души, за да може на следващ вот да се гласува по избор - с машини или с хартиени бюлетини.

От “Продължаваме промяната” опитаха да провалят първото гласуване на промените в Изборния кодекс като поискаха проверка на кворума в пленарна зала, после и заседанието да се прекрати, а на финала на многочасовите дебати и поправките да се гласуват тайно. Мнозинството в зала обаче отхвърли предложенията. Малко преди 17,30 часа със 125 гласа “за” депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП и 1 депутат от “Български възход” на първо четене подкрепиха законопроекта на БСП за смесено гласуване. Против бяха от ПП, ДБ, “Възраждане” и БВ.

Малко преди 17,30 ч. снощи със 125 гласа “за” на първо четене депутатите гласуваха връщането на хартиената бюлетина и в секциите с над 300 души.

“Нека да видим европейските практики, нека да вземем пример от държавите ни партньори”, каза Борислав Гуцанов от БСП и отбеляза, че никъде в ЕС не се гласува само с машини.

“Смятам, че трябва да дадем възможност на всички български граждани да гласуват, без значение дали е възраст, дали е притеснение да застанат пред машините или са с увреждания”, заяви Росица Кирова (ГЕРБ) и подчерта, че с хартиената бюлетина не се увеличават недействителните гласове.

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ даде примери с разлики в броя подписи в изборните списъци, броя на разписките и данните от протоколите на машините. “Това вече е много сериозен проблем, това вече са машинации с машините”, подчерта Карадайъ. И даде пример с намаляващата избирателна активност при въвеждането на задължителното гласуване с машини. Над 3,3 млн. български граждани са гласували през април 2021 г. при смесеното гласуване, а 2,7 млн. души през юли, когато вече в секциите с над 300 избиратели се гласуваше само с машини. Карадайъ предложи машинно броене на хартиените бюлетини, за да се повиши доверието в изборния процес.

Последва скандал от страна на ПП, които отново се опитаха да пакетират ГЕРБ с БСП и ДПС. “Колкото пъти кажете “хартиената коалиция”, толкова пъти ще получите отговор “коалицията на Мадуро (президентът на Венецуела, където се гласува със същите машини, б. р.)”, отговори зам.-председателят на НС Йордан Цонев (ДПС).

Три парламентарни групи внесоха промени в Изборния кодекс и всички те получиха подкрепа на първо гласуване в правна комисия. От БСП предлагат избирателят да може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с машина. От ДБ - неограничено време за достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване за всички партии и коалиции с цел повишаване на доверието в системата на участниците в изборния процес и ЦИК да създаде специализирано звено за провеждане на машинното гласуване и подготовка за въвеждане на дистанционен електронен вот. А от “Възраждане” - съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК) да отразява пропорционалното разпределение на политическите сили в Народното събрание, както и да има видеонаблюдение в изборните помещения.

Проф. Михаил Константинов пред “Труд News”: Разписката от машината не е документ и няма защита

Избирателят в Германия не вярва на техниката 

- Проф. Константинов, решава ли се със смесеното гласуване доверието в изборния процес?
- Включването на хартиената бюлетина отново в изборния процес ще даде възможност на много повече хора да гласуват. Категорично, машинното гласуване отказа от вота 600 000 души, което е около 20 на сто от хората, които гласуват. Съвсем просто е това да се докаже - само машинно гласуване имаше три пъти. И трите пъти гласуваха 600 000 по-малко отколкото на предни избори. Освен това, когато през април миналата година имаше смесено гласуване, нещо, което искаме да върнем сега, тогава близо 75 на сто от гласувалите предпочетоха да гласуват с хартиена бюлетина. Тогава, когато хората имаха избор как да гласуват, 27 процента предпочитаха да гласуват машинно, а 73 процента - с хартиена бюлетина. Както и да го смятате, поне половината българи не искат да гласуват с машини. Аз също не искам да гласувам машинно, по мои си причини.

- Какво се случва с машините, когато им изтече срокът по гаранцията?
- Каквото се случва с всеки компютър, на който му изтече гаранцията - може да продължи да работи още известно време на “честна дума”. Гаранциите за съвременните компютърни техники са 2 или 3 години, няма други гаранции. Нека всеки го разбере това. На част от машините вече им изтича гаранцията. Но аз съм го казвал и друг път - ние сме богата държава, защото все се краде и още има. Така че, ще се купят още машини.

- Отговорихте ли си на въпроса къде в процеса на гласуване би могло да се извърши манипулация при машинния вот?
- Аз съм математик и не искам да говоря нещо, което не знам със сигурност. Но искам да ви кажа една полуистина, която е по-опасна и от лъжата и се разпространява активно. Сигурно сте чували едно число 600 000 и още колко там гласове. Това са недействителните гласове при последните местни избори при гласували малко над 3 млн. души. Но тези, които използват това число, просто лъжат и ако бяха в американски съд щяха да ги глобят. Защото да, недействителните гласове бяха около 600 000, но от 4 избора. Повтарям: 4 избора - за общински кметове, за общински съветници, за районни кметове и избор на кметове на кметства. И говорим за общо 600 000 гласа от общо 8,5 млн. гласове. И от тези 600 000, близо 400 000 бяха от изборите за общински съветници. Когато българинът гласува за общински съвет, той обича да си изказва мнението за близките, за роднините на кандидатите за местен парламент и като цяло избирателят се забавлява. Веднага искам да кажа, че на парламентарните избори през 2017 година, недействителните гласове бяха 4 процента. През април 2021 година бяха около 3 процента. Това не е малко, но е в европейските рамки. За справка - в Германия са 2 процента. У нас недействителните гласове са абсолютно в нормата. И ако някой ви каже, че са много недействителните гласове, то той или ви лъже, или не разбира и говори по тема, по която не е подготвен.

- Защо не се реагира по никакъв начин на десетките сигнали, че има разлика в гласовете от протокола на машината и разписките в кутията? За дадена партия в машинния протокол има примерно 150 гласа, в кутията - 80 разписки, но се зачита протоколът?
- Разписката не е документ. Тя няма защита. Върху хартиените бюлетини има т. нар. микротекст, те имат специална защита. Бюлетините са ценни книги, както банкнотите. Не може да си занесете от вкъщи бюлетина и да я пуснете в урната. А разписките от машините са като тези от магазина, от бакалията. Купувате си колбас за 10 лева и бакалинът ви дава бележка. Върху разписките от машините няма контрол. Нито за качеството на изработката, нито за броя в кутията. Важи резултатът от протокола. Тогава въобще за какво се броят тези разписки? И виждате колко е абсурдно всичко. Това е и причината Конституционният съд в Германия да забрани този вид гласуване, защото избирателят в Германия не вярва на техниката, не вярва на машинния вот. Защото няма гаранция, че това, което машината показва, е вашият вот. Навсякъде, където имаше машини, държавите ги изхвърлиха - в Нидерландия, в Ирландия. Останаха само в Брюксел и околните села. Една технология, която е тотално отхвърлена в Европа и се използва в само в Индия, Бразилия, Бутан и Венецуела. Ние ли сме най-големите умници в света?

Николай Илиев, юрист и председател на РИК-Велико Търново, пред “Труд News”: Ще се усложни работата на комисиите

 

Ще се усложни работата на секционните комисии ако се върнат хартиените бюлетини. Такова мнение изрази пред “Труд” Николай Илиев, юрист и председател на РИК-Велико Търново.

“Освен това отново ще има голям брой недействителни бюлетини в национален мащаб, които реално променят изборния вот”, посочи Илиев.

“С хартиените бюлетини ще се създадат предпоставки за спорове, ще възникнат редици проблеми и ще има сериозен организационен хаос. В крайна сметка целият процес като цяло губи”, каза още Николай Илиев.

Велин Жеков, дългогодишен председател на РИК-Варна, пред “Труд News”: С промените ще се гарантира честен вот

 

Хартиените бюлетини гарантират честен вот, защото при съмнения могат да се преброят от съда, докато разписките от машините по закон нямат силата на доказателства. Предстоят местни избори, при които хората ще гласуват за кмет на община, на населено място и за общински съветници.

Особено за последните всеки глас е важен. Гласуването с наличните машини не може да осигури гаранция за доказване на реалния вот при евентуални спорове. Така процесът губи легитимност и за избирателите, и за кандидатите.

Затова считам, че хартията е по-добрият вариант. Чисто технически обаче СИК няма да имат проблем да се справят при смесена система на гласуване поради рутината, която придобиха от честите избори. Ще отнеме малко повече време, но ако РИК създаде строен график за отчитане, няма да има дълго чакане.

Михаил Хаджиянев, адвокат, дългогодишен ръководител на РИК и ОИК- Бургас, пред “Труд News”: Позитивите на хартиеното гласуване ще проявят своя ефект

С въвеждането на хартиени бюлетини, хората ще имат избор как за гласуват. Ако някой е имал резерви към технологията на машинното гласуване, страхове, притеснения или нещо друго, сега има възможност, да гласува по традиционния начин, по който българинът гласува вече 30 години.

Аз нямам нищо против начинът на гласуване да бъде и хартиен, но така се усложняват нещата при отчитането на данни, при отчитане на протоколите. Това е по-времеемко и вече изисква малко по добра подготовка от членовете на СИК.

За жалост, начинът по който се подбират те е само от политическите сили, без наличие на опит, или задължения да посетят обученията. За съжаление, те идват неподготвени в изборния ден и едно по- сложно броене, безспорно може да затрудни процеса.

Ако се предвидят и допълнителни мерки за обучението и подготовката на членовете на СИК, позитивните ефекти ще се проявят по най добрия начин.

Трус в БСП заради заиграване с „Промяната“

По-особено мнение

Явор Божанков беше преместен от Корнелия Нинова от правна в комисията по конституционни въпроси заради нежеланието му да защити законовите поправки на социалистите по Изборния кодекс.

Депутатът от БСП Явор Божанков изненадващо беше прехвърлен от Комисията по правни въпроси в тази по конституционни въпроси, а причината е, че е сближил твърде много позиции с бившите коалиционни партньори на БСП от “Промяната”. Предложението на парламентарната група на БСП беше гласувано в пленарна зала, а в кулоарите социалисти обясниха, че Божанков имал различно становище за връщане на хартиената бюлетина по предложението на БСП за смесено гласуване.

Самият Божанков заяви пред “Труд News”, че “има по-особено мнение за хартиената бюлетина”. Депутатът е сред вносителите на текста за изменение на Изборния кодекс, който социалистите депозираха в деловодството още в първия ден на 48-ото Народно събрание. В последната седмица обаче депутатът от Велико Търново постоянно декларирал различно мнение от това на ПГ на БСП, отказал да подкрепи флашмоба с плакатите срещу предоставяне на оръжия на киев по гласуването на решението за военна помощ за Украйна. Божанков бил против и смесеното гласуване и не защитил връщането на хартиената бюлетина по време на заседанието на правната комисия.

“Обсъдихме го, включително и по негово желание, премества се в конституционната комисия. Смятам, че може да бъде полезен в нея”, заяви по повод на преместването на Божанков в конституционната комисия председателят на БСП Корнелия Нинова.

Както е известно, в предишния парламент връщането на хартиената бюлетина по предложение на БСП пропадна заради глас на червен депутат. Сегашният правосъден министър Крум Зарков не подкрепи смесеното главуване и промените в Изборния кодекс не минаха.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения