100-те иновации от Финландия

Във Финландия широколентовият интернет е официално човешко право

Финландия е малка страна – и по население, и по площ. Но това не й пречи да се нареди по много показатели между най-добрите в света. Изследванията на множество институти показват че:

- Финландия е най-свободната, най-стабилната и най-безопасната страна в света;

- В страната на практика няма корупция и организирана престъпност. Може би това има връзка с факта, че съдебната система на Финландия е най-независимата в света. А по независимост и свобода на пресата страната заема трето място.

- Финландците се радват на най-голямата лична свобода и право на избор в света.

- Доверието в полицията, политическата и съдебната система е сред най-високите в света. И естествено, доверието в другите хора изобщо.

И според Readers’ Digest на финландците може да се има доверие. Списанието провежда тест, като преднамерено оставя на обществени места портфейли с пари. 11 от оставените в Хелзинки 12 портфейла били върнати!

- Във Финландия има пълно равенство на половете още от 1906 г.!

- Финландия е една от най-екологичните страни в света.

- Финландската образователна система е доказано сред най-добрите в света, а първоначалното образование е твърдо на първо място.

- Това е най-четящата нация в света, както и най-образованата, а библиотеките в страната имат най-много посещения в света.

- Това е една от най-добрите страни за правене на бизнес, особено в областта на чистите технологии.

- Широколентовият интернет тук се смята официално за едно от човешките права.

- Финландия е най-добрата страна в света по отношение на майчинството и отглеждането на деца по всички показатели.

- Храната във Финландия е най-чистата в Европа.

Как става това? Как от бедна аграрна страна, която получаваше хуманитарна помощ за гладуващите си деца, Финландия се превърна в световен лидер с изключително висок стандарт?

Това можем да научим от книгата "100 Социални иновации от Финландия".

В тази изключително интересна и полезна, но и забавна книга, стотината автори – изтъкнати личности от политиката, икономиката и културата – описват социалните рационализации, благодарение на които страната постига такъв напредък. Неща, които финландците са измислили, които са трансформирали социалните политики и са довели до положителни обществени промени.

Книгата се състои от 8 глави: Администрация, Социална политика, Здравеопазване, Култура, Международни отношения, Гражданско общество, Високи технологии, Развлекателни занимания, има и предговори към двете й издания от двама финландски президенти. Преведена на повече от 20 езика, а българското издание на 100-те иновации от Финландия излезе от печат точно в дните на 100-годишния юбилей от обявяването на независимостта на страната от СССР (6 декември 2017).

Съставителите

Съставители на книгата са семейство Илка и Вапу Тайпале - двамата са психиатри и политици.

Илка Тайпале (1942) е финландски политик, известен пацифист и граждански активист. По професия е лекар, психиатър. Доктор по медицина, доцент по социална медицина, професор в Катедрата по социална психиатрия към университета в Хелзинки.

Работил е като главен лекар в психиатрична болница "Келокоски" и в Обществената болница за алкохолици, основател и член на множество неправителствени организации.

Посветил е живота си на подкрепата на бедните, безработните, бездомните, затворниците, алкохолиците и шизофрениците. Автор е на множество книги и публикации относно мира и войната, социалната медицина и психиатрията.

Илка Тайпале е социалдемократ. Той е дългогодишен народен представител и съветник в градския съвет на Хелзинки.

Неговата съпруга д-р Вапу Тайпале е специалист по детска и юношеска психиатрия. Била е министър на здравеопазването и министър на социалните въпроси на Финландия. Работила е и като генерален директор на Националния съвет за социални грижи и на Националния център за изследвания и развитие на благоденствието и здравето във Финландия. Председателствала е академични и технологични научноизследователски организации на национално равнище и в рамките на Европейския съюз. Член и председател на Университетския съвет на Обединените нации и почетен председател на Международното дружество за геронтотехнологии.

Била е съпредседател на Международната организация „Лекари за превенция на ядрената война“ и е старши съветник на Службата на СЗО за превенция и политики за подпомагане на психичното здраве. Председател на Съюза за грижа за възрастните във Финландия.

Откъс

Хазарт? Само за благотворителност

ФИНЛАНДСКАТА АСОЦИАЦИЯ ЗА СЛОТ МАШИНИ

Още през 1933 г. държавата издава указ, според който право да управляват слот машини имат единствено благотворителни организации.

Министерството на вътрешните работи постановява, че игрални автомати могат да се стопанисват единствено от Финландската асоциация за слот машини – създадена за тази цел нова организация, която идва на бял свят на 1 април 1938 г. Тогава финландските граждани имат достъп до 670 слот машини, които за първите девет месеца генерират 23.7 милиона финландски марки (около 4 милиона евро), половината от които са разпределени в подкрепа на 84 отделни организации. Новата асоциация се радва на добър старт.

За разлика от други регистрирани асоциации, Финландската асоциация за слот машини от самото начало представлява съвместен проект на държавата и неправителствения сектор, чрез който да се набират средства от игра в подкрепа на благотворителната дейност на организации с нестопанска цел.

Асоциацията създава мрежа от представители, които сключват договори с предприемачи (обикновено собственици на лицензирани обекти), и започва да произвежда и поддържа слот машини, като събира приходите от игрите и се грижи за сметките. Освен това асоциацията се занимава с кандидатурите за финансиране, съветва правителството относно разпределянето на приходите и гарантира за целесъобразното използване на средствата. Иначе казано, асоциацията участва в целия поток на парите – от момента на пускане на монета в машината до влагането на средствата по предписания от решението за финансова помощ начин. Финансиране се отпуска на всички асоциации с нестопанска цел, които изпълняват определени критерии.

Асоциацията произвежда и поддържа собствени машини, има широк кръг от бизнес партньори, представя на правителството предложение за разпределянето на средствата спрямо кандидатурите за финансиране през годината и контролира как се използват финансовите помощи. Управата на асоциацията включва представители както на държавата, така и на неправителствения сектор.

Оборотът за 2012 г. е 775 милиона евро, а печалбата – 408 милиона евро, които отиват изцяло в подкрепа на дейностите на организации с нестопанска цел, които допринасят за здравето и социалното благоденствие на гражданите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл