При затлъстяване жените живеят с 8 години по-малко, а мъжете - с 10 г.
Затлъстяването е твърде коварно
Два милиона от възрастното население в България и 200 000 от децата са със свръхтегло, сочат данни на дружеството по ендокринология.
“Основно значение за развитие на затлъстяването има начинът на живот - преяждането и липсата на физическа активност. Нерядко като първопричини за покачването на телесното тегло се установяват и различни ендокринни заболявания - например на щитовидната, надбъбречната или хипофизната жлеза. При 65% от страдащите от затлъстяване пациенти пък е установена генетична предразположеност. Не бива да забравяме и т. нар “спящи гени”, които се събуждат на фона на начина ни на живот”, коментира д-р Весела Михнева от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на ВМА.
Тя обясни, че заедно със свръхтеглото идват и над 150 заболявания. Най-честите от тях са сърдечно-съдовите, захарният диабет, жлъчно-чернодробните, ставните, някои видове рак. Като цяло пълните хора живеят статистически по-кратко. При болестно затлъстяване продължителността на живот при жените е намалена с 8 години, а при мъжете с 10 г.
“Съществуват различни класификации на затлъстяването. Според най-популярната сред широката публика, то се дели на гиноидно (тип “круша”) и андроидно (тип “ябълка”). При първото излишните килограми са разпределени преимуществено около ханша и подкожно, а при “ябълка” - основно около талията. Ябълковидният тип - или т. нар висцерално затлъстяване - крие значително по-голям риск за пациентите.
Мастната тъкан, намираща се в областта на талията и около вътрешните органи, е патологична, с променена биологична функция и се свързва с отделяне на множество вредни за организма молекули, които, в крайна сметка, повишават индивидуалния риск от захарен диабет и сърдечносъдови заболявания”, обяснява ендокринологът.
Според нея затлъстяването е твърде коварно, защото независимо, че диагностиката му да е изключително лесна, реална диагноза и научно доказано лечение стартира години по-късно, отколкото трябва. Причината за това е, че заболяването не е свързано с болка, а пациентите търсят лекарска помощ за настъпилите вследствие на затлъстяването усложнения като диабет, сърдечно-съдови заболявания.
Битката с килограмите е изтощителна и нерядко с променлив ефект. Мнозина питат дали завинаги трябва да спазват изтощителни диети и стриктен двигателен режим. Много е важно да се придържат към балансиран и индивидуализиран хранителен режим, изграден от специалист, коментира д-р Михнева. Тя припомни, че според съвременните препоръки за лечение на затлъстяването следва да използваме медикаменти, ако е документиран поне един неуспешен опит за намаляване на телесното тегло с режим на хранене и физическа активност.
Не се препоръчват диети
За последните 10 години затлъстяването сред децата в световен мащаб се е удвоило, а прогнозата е, че до 2030 година ще се увеличи с 60%. У нас, според проучвания, при децата от 0 до 6-годишна възраст проблемът е с ограничени размери: 97% от тях спрямо ръста си се развиват правилно, при 96% от тях теглото е в норма.
Пораствайки обаче, при децата започват проблемите с храненето, с обездвижването и при седмокласниците вече 33% страдат от затлъстяване. “В детска възраст не се препоръчва диета или модел на хранене като веганство или вегетарианство. Децата се развиват и при тях е необходим всекидневен прием на мазнини, въглехидрати, белтъчини от различен произход, и разбира се, много движение, като препоръките са за минимум един час дневно физическа активност”, съветва д-р Весела Михнева.
Бариатричната (метаболитна) хирургия включва различни оперативни интервенции, които чрез намаление в обема на приетата храна или влошаване на усвояването на приетите макронутриенти, целят трайно намаление на телесното тегло.
Тя влиза в действие при неуспех от поведенческата и медикаментозната терапия и е най-ефективният метод за лечението на това сериозно заболяване. По думите на д-р Весела Михнева показанията за такива операции значително са се разширили и вече за болшинството пациенти се приема, че са подходящи за подобна интервенция, ако имат Индекс на телесната маса (ИТМ) над 40 и са налице свързани със затлъстяването заболявания.
Важен проблем при лечението на затлъстяването е, че в клиничната практика то все още се приема като козметичен дефект. Малко хора са диагностицирани с това заболяване въпреки че поставянето на диагнозата е просто - поставя се още при първа среща с пациента. Хората, които получават лечение, са под 18%, а медикаментозно, с одобрени лекарства - само 4%.
В бургаските училища има специална програма
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
Наднорменото тегло и затлъстяването (обезитас) са най- големият бич и най-опасното заболяване. То е предпоставка за диабет, инфаркт, инсулт и редица опасни болети. Това смятат бургаски медици и посочват, че превенция трябва да има още в най-ранна детска възраст. За това вече на въпроса откъде идва най-голямата смъртност, отговорът е - “обезитас”.
“Двигателният режим и нормалното тегло са най-важни. Дори кръвната захар и инсулинът ми да са в норма, щом отида на преглед, ендокринологът веднага ми изписва лекарства за предиабет, защото теглото ми не е оптимално, съобразно височината ми. Натрупаните около кръста тлъстини са ключови, за да се постави диагноза предиабет и диабет”, обясниха бургазлии, които са на медикаментозна терапия.
Познаваме млади майки, които още от 5-годишна възраст следят децата им да не консумират шоколад и бонбони. На някои може да им се струва прекалено, но като се вземат предвид последните данни, че 40% от децата са с наднормено тегло, това е абсолютно адекватно възпитание, разказаха медици.
Още през учебната 2020 - 2021 г. в учебните заведения на Община Бургас бе стартирана Общинска програма за превенция, профилактика и лечение на гръбначните изкривявания, затлъстяването и ниската физическа активност при децата от 7-14 години. Тогава бяха направени прегледи на 2753 деца. От тях със затлъстяване бяха - 272, с гръбначни изкривявания - 277.
Лапат снаксове и дюнери
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
Младото поколение масово страда от затлъстяване, защото няма кой да ги научи на правилно хранене. Това смятат ендокринолозите от Благоевград. Според техни наблюдения навиците за хранене се формират в семействата. Но като се види по улиците как малки деца на възраст над 2 години лапат снаксове, лакомства на килограм се купуват, хапват се масово дюнери, то не е чудно, че има голям процент на затлъстяване сред подрастващите.
Проблем е, когато затлъстяването е на вътрешните органи. Това води до тежки заболявания като диабет, рак на стомаха и дебелото черво, високо кръвно и други. Наскоро в Благоевград е регистриран случай на 14-годишно момче, развило хипертония. В менюто му всекидневно влизали снаксове и чипсове - поне по три броя, а те са изключително вредни и солени. Прекомерната употреба на тестени изделия и захари под различна форма е все едно да даваш отрова за организма, казват медиците. Според тях в училище и детските градини трябва да има часове за правилно хранене на децата, защото в семействата вредните навици се предават и на тях.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш