Агенция „Митници“ предаде ценни книги на Националния църковен историко-археологически музей

Снимки: Агенция Митници

На 7 юли, на официална церемония, Агенция „Митници“ предаде две старинни църковни книги на Националния църковен историко-археологически музей (НЦИАМ) при Светия Синод на Българската православна църква. Предоставените богослужебни книги са старопечатни издания - „Учително евангелие“ и „Часослов“.

Ценните издания са отнети в полза на държавата, след като са задържани при митническа проверка, извършена на 10.11.2018 г., на пощенска пратка от Украйна. В посочения колет митническите инспектори откриват две видимо старинни книги с подвързия от дървени капаци, опаковани в стиропор и найлон. Съставен е акт за контрабанда, а книгите са отнети в полза на държавата, съобщават от Агенция Митници. 

Предвид спецификата на задържаните църковни книги Агенция „Митници“ поиска от Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия изготвянето на идентификационна експертиза, за да се установи дали те представляват старопечатни издания от особен интерес съгласно Конвенцията на ЮНЕСКО за мерките, насочени към забрана и предотвратяване на незаконен внос, износ и прехвърляне правото на собственост върху културни ценности от 1970 г. Според предоставената експертиза книгите попадат в обхвата на действие на Конвенцията и представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство. 

Експертизата установява също, че едната представлява „Учително евангелие“ от 1782 г., напечатана в гр. Вилнюс в типографията на крал Станислав II Август, а другата е „Часослов“ от 1822 г., напечатана в гр. Москва.

Предаването на старинните издания е осъществено с нарочна заповед на министъра на културата и в присъствието на отговорните лица от Агенция „Митници“, НЦИАМ при Св. Синод и Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата.

В източноправославната догматична или литургична литература терминът "Учително евангелие" се използва като описателен за библейски текстове с поучително съдържание. В църковната славянска и българска книжнина има примери за такива текстове, които са особено популярни в периода на Късното средновековие и Възраждането, като част от религиозно-просветната дейност.

„Часослов“ е църковна книга, използвана в християнската богослужебна практика. Книгата „Часослов“ съдържа псалми, молитви, песнопения и други текстове от дневния богослужебен кръг, извън текстовете на светата литургия, които са в Служебника. Получава името си по каноничните часове на църковната служба (фиксираните времена за молитва през определен интервал). В Православната църква ежедневните служби са шест. „Часослов“ се ползва от четците и певците в Църквата. През Средновековието е ползван и за лична употреба, поради което запазени уникални като съдържание екземпляри, повечето от които съдържат молитви и псалми. Някой книги са богато илюстрирани с украсени начални букви и житийни сцени.

Най-четени