В рамките на военния съюз на Албания, Хърватия и Прищина ще се проведат многонационални или натовски учения в различни области, включително киберсигурност и търсене и спасяване, като се очаква планът за провеждането им да бъде финализиран през септември, съобщава Koha.
Както е посочено от Министерството на отбраната на Хърватия в отговора си до този портал, военният съюз между Албания, Хърватия и Прищина има за цел да „повиши оперативната съвместимост на страните в многонационални или натовски учения в различни области“.
Допълва се, че формите на участие ще бъдат определени след съвместни дискусии с експерти.
На 18 март Албания, Хърватия и Прищина подписаха в Тирана меморандум за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността.
Меморандумът оставя възможност и за други държави да се присъединят, а медиите съобщиха, че поканата вече е изпратена до България.
Най-висшите представители на Сърбия посочиха след подписването на меморандума в Тирана, че подписването му представлява нарушение на субрегионалното споразумение за контрол върху въоръженията от 1996 г., както и на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
Според Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, КФОР са единствените въоръжени сили в Косово и Метохия.