Археолози започнаха подводни проучвания и ще търсят древни пристанища в Бургаския залив. Ще се обследват няколко малки залива и носове в акваторията. Целта е да се състави пълна картина на древната брегова ивица- къде е имало пристанища, какви кораби и откъде са акостирали там, какъв товар са носили.
Подводната археологическа експедиция се финансира изцяло от Община Бургас, организирана е от НИМ - София и Бургаския музей и е продължение на експедициите, които преди година бяха проведени в акваторията на квартал „Крайморие“, където е имало древно селище, потънало впоследствие, вероятно след разместване на земните пластове. От морското дъно бяха извадени и много ценни предмети, предимно от потънали кораби. Така например край Ченгене скеле от потънал венециански кораб, бяха извадени древни сервизи от стъкло. В момента те са подредени и могат да бъдат разгледани в Етнографския музей на селището на рибарите. Освен интересните стъклени чаши, от дъното бяха извадени и ценни и атрактивни амфори, които са служели за пренасяне на вино и зехтин.
Експедицията се ръководи от проф. д-р Иван Христов от НИМ. В екипа на проф. Христов ще участват специалисти от местния музей. Предвидени са и геофизични изследвания на инж. Кирил Велковски със съдействието и техника на Центъра за подводна археология в Созопол.
Археолозите се надяват да реконструират древната брегова ивица на черноморските носове и да съберат ценни исторически артефакти, които да датират различни периоди от корабоплаването, в тази част на Черноморието.
Новите резултати от експедицията ще станат бързо достояние на любителите на древната история на Черно море.