Обявяване на неучебни дни да става само след съгласуване с Министерството на образованието и науката (МОН). Такава промяна в Закона за предучилищното и училищното образование предлага просветният министър Красимир Вълчев.
“Целта на измененията няма да бъде отнемане на правомощия на местната власт, а да се подобри координацията между институциите и да има по-голяма предвидимост за родителите. В момента текстът в закона, който дава право на кметовете да обявяват еднолично неучебни дни, се тълкува широко и има случаи на злоупотреби от местните власти”, каза министър Вълчев и добави: “Наблюдавам, че много кметове злоупотребяват с това правомощие, за да обединяват почивни дни, злоупотребяват с правомощията да обявяват празник на общината”, заяви министърът.
В навечерието на транспортната стачка в София столичният кмет Васил Терзиев изненадващо обяви деня за неучебен. Това изненада някои родители и учители.
По думите на министър Вълчев обаче конкретният случай в София не е повод за законодателните промени. Той подчерта, че в столицата има извънредна ситуация, но проблемът е в предвидимостта и липсата на своевременни добре координирани решения. “Най-голямото столично училище е предложило вариант на родителите учениците от 1. до 4. клас да са в училище. Можеше да се организират на повече места занимания доколкото и където е възможно поне за най-малките ученици.
Това не може да осигури пълноценен учебен процес, но можеше да се вземе по-добро решение - ако имаха училищата 2-3 часа повече време за организация, да питат кои учители могат да дойдат, да уведомят своевременно родителите и да направят макар и частична организация на учебен ден”, посочи министърът.
Междувременно от МОН обявиха, че продължителността на първия учебен срок ще бъде съобразена с междусрочната ваканция. По този начин тя ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти, съобщиха от просветното ведомство. С проект на Наредба МОН предлага и други промени, които ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в V клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното РУО да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието по предложение на директора на училището.
До 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане.