Десетки близки, приятели и колеги на актьора Филип Трифонов се събраха, за да го изпратят в последния му път. Поклонението е в столичния храм „Свети Седмочисленици“.
Трифонов почина преди 3 дни на 73-годишна възраст.
Той изиграва първата си роля в киното още преди да завърши академията. Тя е известното му превъплъщение като Ран във филма „Момчето си отива“ през 1971 г., в който си пратнира с голямата Невена Коканова.
Трифoнoв имa роли в нaд 30 филмa, сред кoитo „Прeбрoявaнe нa дивитe зaйци”, „Оркecтър бeз имe”, „Лaвинa”, „Адиo, Риo”, „Ивaн и Алeкcaндрa”, „Мaдaм Бoвaри oт Сливeн”.
„Филип Трифонов беше звезда. Той го доказа с творчеството си“, коментира пред БГНЕС актьорът Георги Мамалев.
Мамалев се запознава с Филип, когато е на 19 години по време на снимките на първия си филм, още преди да постъпи в Театралната академия.
„Филип е нещо като мой наставник. Аз за пръв път заставах пред камера. До мен беше звездата Филип Трифонов. Той вече беше участвал в един изключителен филм „Момчето си отива“. Много се радвам, че снощи отново имах възможност да го гледам по БНТ“, каза Георги Мамалев.
За него „Момчето си отива“ е един прекрасен пример за социалистическия неореализъм в родната кинематография.
„В кариерата на Филип Трифонов голяма роля изигра участието му във филмите на Людмил Кирков. За него не се говори много. Ако след време хората искат да видят как сме живели по времето на социализма, трябва да вземат негов филм и ще разберат за какво става дума. Дори документални филми няма да има за това време, защото те ще бъдат някакви манифестации и т.н.“, заяви Мамалев
Освен големия талант, Филип Трифонов е и много добър човек. „Дори когато се възмущаваше от нещо, той го казваше с усмивка. Това е голяма благодат“, спомня си актьорът.