Нивото в първия български участък на Дунав е критично ниско

Днес при Ново село на км 833 то е едва 30 см

Нивото в първия български участък на Дунав край Ново село и Видин в първия юлски ден е критично ниско. Справка в сайта на Изпълнителна агенцията „Поддържане и проучване на река Дунав“ показва, че днес на км 833 при Ново село е отчетено ниво от 30 см., като понижението за 24 часа е с 14 см.

Температурата на водата варира от 25,4 градуса при ново село до 27,2 градуса при Оряхово. Автоматичните станции на Агенцията са отчели
воден стълб при км 796 при моста Видин-Калафат от 68 см., при Оряхово (678 км ) – 1 см., при с.Байкал ( км.640 ) ниво от минус 131 см, под кота нула, при Загаражден ( 625 км.) - 125см.

При критично ниски нива на Дунав в първия участък на реката се появяват и пясъчни ивици в района на видинските села Връв, Флорентин, Кошава. Огромни пясъчни ивици и плитчини се появяват в българския участък, под мостово съоръжение „Дунав мост 2“, които в горещините често се използват от видинчани за плажуване. 



В целия участък на река Дунав нивото пада критично, поради липсата на валежи, корабоплаването е близо до колапс, алармират специалистите. Загубите са основно за товарните кораби, които, при ниското ниво на реката могат да товарят една 30-40 процента от капацитета.

Прогнозата на хидролозите показва понижение на нивото на реката през следващия период до края на месеца и много ниско ниво на валежите.

Независимо от ниското ниво на Дунав, край Видин всеки ден продължават да акостират круизни туристически кораби. Само във вчерашния ден-понеделник на видинския порт пристанаха четири кораби с над 600 чуждестранни туристи.

Днес хвърли котва един туристически кораб. От началото на туристическия сезон по реката, който стартира на 22 март до 30 юни на видинското пристанище са акостирали 141 кораба. До края на сезона –17 декември ще на порта ще хвърлят котва още 181 кораба, съобщиха от Пристанище -
Видин.

На стоянка в акваторията на видинското пристанище към момента стоят няколко барджи и товарни кораби.

Най-четени