Бонус от 15 минути за матурите след 7 клас

Бонус от 15 минути за матурите след 7 клас

Качват всички безплатни учебници в платформата “дигиталната раница”

За първа година младите учители са повече от тези над 60 години, отчете МОН

Дефицитни са преподавателите по математика

Матурите след 7 клас ще са с удължено време, до дни ще бъдат обявени моделите за Националното външно оценяване (НВО) след 7 клас, а времето за решаване на първия модул по български език и математика ще се увеличи с 15 минути до 75 минути, за да се намали стреса, а вторият остава 90 минути. Това съобщи във Варна министърът на образованието и науката Галин Цоков, който присъства на двудневно заседание с началниците на РУО, посветено на подготовката за новата учебна година.

В теста по математика ще се променят два въпроса. Досега те са били с две подусловия и отворен отговор, а след корекцията са със затворен и са практически насочени. “Целта е да свържем знанието с практиката. Това ще помогне и за подобряване на резултатите от представянето на учениците след 9 клас на тестовете PISA”, посочи министърът.

Всички безплатни учебници до 7 клас ще бъдат качени в “дигиталната раница” до 15 септември и още от първия учебен ден децата ще могат да ги ползват чрез профилите си, каза още Галин Цоков.

Сред новостите са, че седмокласниците ще учат по нови учебници по компютърно моделиране и информационни технологии и по физическо възпитание. Продължава обсъждането на промени за олекотяване на част от учебните програми. Целта е да се въведе интердисциплинарен подход на обучение, но процесът ще е труден и ще отнеме доста време, коментира още Цоков.

Министърът отчете, че летните ремонти в 342 училища ще приключат до 15 септември, а в други 38 ще продължат и в учебно време. В клас ще влязат малко над 57 000 първокласници, а още от 16 септември 2200 екипа за обхват ще започнат посещения по домовете на децата, които не са се явили. Цоков отбеляза, че за последните 7 г. в образователната система са върнати около 80 000 деца, от които 50 000 са се задържали трайно в клас.

За първи път тази учебна година броят на преподавателите до 35 г. ще е по-голям от тези над 60 г. Освен по математика, дефицит има на учители и по природни науки, но той ще бъде преодолян скоро, тъй като студентите вече не плащат такси и интересът към следването на физика, химия и биология расте, прогнозира Галин Цоков.

Според него акцент в работата на МОН ще е осигуряването на автономност на директорите и учителите за избор на методи на обучение. “Така ще постигнем реална промяна в българското образование, защото добрите неща тръгват отдолу нагоре”, посочи Цоков. Като втори приоритет той посочи разширяването на училищното самоуправление. Затова дебютно в утрешното заседание на експертите от РУО и МОН за подобряване на учебно-възпитателния процес ще се включи представител на националния училищен парламент. На заседанието ще се дискутира и разработваният стандарт за качество на управлението на образованието, чиято цел е училищата с по-слаби резултати да получават навременна подкрепа.

Най-четени