Буяр Османи: Демократичният съюз за интеграция не си сътрудничи с партии, които нарушават Охридското, Преспанското и споразумението с България

Буяр Османи: Демократичният съюз за интеграция не си сътрудничи с партии, които нарушават Охридското, Преспанското и споразумението с България

Министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи заяви, че партията, към която принадлежи - Демократичният съюз за интеграция, не сключва споразумения с онези партии, които "нарушават" Охридското споразумение, Преспанското споразумение с Гърция и споразумението с България, съобщава Teve 1.

Османи подчерта, че тези албански партии, които се противопоставят на основните елементи на европейската ориентация, не могат да бъдат наречени по друг начин, освен като вестители на национализма.

"Демократичният съюз за интеграция е известен като пазител на тези три споразумения. Ние сме определили това като червените линии на нашето политическо действие. Ние не съставяме правителства с политически партии, които нарушават някое от тези три споразумения - Охридското споразумение, Преспанското споразумение с Гърция и Споразумението за добросъседство с България“, каза още Османи.

"Ето защо казвам, че албанските политически партии, които се противопоставят на основните елементи на нашата европейска ориентация, са се превърнали в рупори на национализма. Не знам как иначе да ги нарека", коментира Османи.

Вицепрезидентът на ДСИ каза, че докато етническото равенство не бъде консолидирано и порицано, хората трябва да бъдат защитени в рамките на общностите и инструментите, създадени от Охридското споразумение.

Най-четени