Апел към държавата да възстанови прекратеното след 1989 г. задължително обучение от 12 часа по начални плувни умения отправиха от БЧК-Варна. В морската столица общината финансира такива безплатни курсове за деца от 6 до 8 г., но те са по желание. „Часовете няма да ги направят шампиони, но ще ги научат да се пазят“, коментира председателят на Областния съвет на БЧК-Варна Илия Раев.
На старта на традиционната Седмица на водното спасяване той съобщи, че кадрови дефицит за лятото не се очертава. Близо 100 души са завършили курсовете за спасители във Варна, а от БЧК са заверили талоните за работа на море на 251 души и на други 313 – за басейн. Част от правоспособните отиват в Гърция, където заплатите са средно 1500 евро. У нас морските спасители могат да заработят и 2000 лв., но отново по-предпочитана е работата на басейн, тъй като рисковете са по-малко и се вадят 1300-1400 лв. месечно при график от два работни и два почивни дни. На плажовете има и друго неудобство - на много места работодателите не осигуряват елементарни удобства, храна и вода по време на дежурство.
Друго нарушение на остарялата Наредба за водно спасяване и обезопасяване на водните площи е разкриването на басейни и плажове без разрешително. Издава го комисия от представители на общините, РЗИ и БЧК след проверка на сигурността и условията в дадения обект. При близо 300 басейна във Варна и курортите, до момента заявления за разкриване в общината са подадени за 131, както и за 4 плажа.
Продължават и опитите на различни фирми да получат право да обучават спасители. От 1963 г. у нас тази държавата е делегирала тази дейност на БЧК и тя е организирана по най-добрите европейски и световни стандарти, гарантират специалистите. Тестът за подновяване на талон за спасител на море изисква да се преплуват 100 м за 1,40 минути, а за басейн – 50 м за 50 секунди. „Не всеки го покрива, ако не е поддържал форма през зимата, а ние сме безкомпромисни. Резултатът е, че всяка година фаталните инциденти в морето са много по-малко, отколкото във вътрешните водоеми и се случват предимно на неохраняеми ивици“, каза Велислав Цеков, член на Националната комисия по водно спасяване и председател на Дружеството на специалистите по водно спасяване. Той и Раев предупредиха, че продължава опасната практика фирми да организират нелегално бързи курсове и да издават невалидни сертификати на спасители и призоваха прокуратурата да реагира при такива сигнали. Минали лета нарушители са залавяни, неколцина от Южното Черноморие дори са осъдени, припомни Илия Раев.
В рамките на Седмицата на водното спасяване на плажовете в Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и на Южния във Варна опитни и млади спасители ще демонстрират уменията си да помагат на изпаднали в беда в морето хора.