Правнучката на последния италиански крал следва за изкуствовед в Лондон
Третата братовчедка на нашия княз Борис Търновски е „Royal influencer №1“ в Европа
Израства между Женева, Монте Карло, Франция и Италия, като средното си образование завършва в Париж
Момиче като всички нейни връстнички, което обича купоните, пътешествията и социалните мрежи.
Звезда на Седмицата на мъжката и на висшата мода в Париж през януари несъмнено бе и Виктория Савойска. Изящната двайсетгодишна девойка беше преследвана от папараци и репортери поне колкото гостуващите за ревютата отвъдокеански величия на киното и музиката Дженифър Лопес и Селена Гомес. А на дефилето на „Диор“, където бе в компанията на майка си – обичаната френска актриса Клотилд Куро, Виктория не бе само зрител, а се изяви и като фешън-репортер за популярен тв-канал.
Седмица по-късно обширни дописки за нея, богато гарнирани с щедър снимков материал, публикуваха на няколко езика в няколко страни предимно на Стария континент лайфстайл библиите за жени пък и за мъже - „Ел“ „Мари Клер“, „Вог“, „Венити Феър“ и т.н. В същото време последователите ѝ в интернет надхвърлиха двеста хиляди и италианският вестник „Република“ обяви елегантната красавица за „Royal Influencer №1“ на Европа /кралски или дворцов инфлуенсър – бел. кор./. Така че отминалата Седмица на модата в Париж стана за наследничката на отнетия италиански трон нещо като „бойно кръщение“ на фешън-попрището. На което тя вече се е изявявала като „модел - любител“ и на което след като завърши история на изкуството в Лондон мечтае да се посвети. Поне засега, разбира се, защото ако на жителите на Апенините им се прииска да имат за държавен глава привлекателна, стройна, изискана и начетена кралица с красиви дълбоки очи и дълга гъста коса – Виктория е налице!
Виктория е като топ модел.
Виктория Кристина Киара Аделаиде Мария Савойска е родена на 28 декември 2003 г. в Женева. Неин баща е наследникът на италианската корона и вече глава на династията „Савоя“ Емануил Филиберт, дядо ѝ е споминалият се преди десетина дни Виктор Емануил, а прадядото е последният крал на Италия Умберто II. Негова сестра е българската царица Йоанна и като резултат на това родство Виктория е трета братовчедка с наследника на липсващия пък български престол княз Борис Търновски. Интересен факт от биографията ѝ е мястото на нейното кръщение през 2004 г. – базиликата в родното градче на Свети Франциск – Асизи, където са венчани през 1930 г. българският цар Борис Трети и италианската принцеса Джованна Савойска, станала след това царица Йоанна. Но конкретният повод за кръщението там на малката принцеса не е бракът на прапралелята, а нейното трето име Киара - така се е казвала може би най-тачената на Апенините светица Киара от Асизи, която е голямата платоническа любов на Свети Франциск. За разлика от татко си, който не може да посещава Италия чак до началото на новото хилядолетие, тъй като референдумът от 1946 г. не само отхвърля монархията, но и забранява на мъжете от Савойската династия да стъпват в страната, момиченцето и бъдеща престолонаследничка идва в родината на дедите си още бебе. Ама израства между Женева, Монте Карло, Франция и Италия, като средното си образование завършва в Париж, а в момента според татко ѝ следва история на изкуството и политически науки в Обединеното кралство.
С майка си Клотилд
Виктория е по-голямата дъщеря на Емнуил Филиберт и Клотилд Куро, които минават под венчило в Рим в базиликата „Санта Мария дели Анджели“ през септември 2003 г. Бракът там става възможен, след като италианският парламент отхвърля разпоредбата в републиканската конституция, която, както стана дума, държи десетилетия наред „савойците“ далеч от границите на страната. И връщането им става възможно не заради някакъв натиск върху парламента на монархисти, а защото народните избраници си дават сметка, че след като Умберто II губи референдума през 1946 г., той не оспорва резултатите, нито пък призовава привържениците си „на бой“. А се качва на първия самолет за Португалия и си тръгва заедно със семейството, по собствените му думи „за да не пролее кръв върху Италия“. И така 57 години по-късно неговият внук Емануил Филиберт и Клотилд Куро си казват „Да!“ в Рим, като им кумува лично принцът на Монако – Албер II, смятан и днес за един от най-близките приятели на семейството. В което след Виктория и по-точно на 16 август 2006 г. проплаква нейната по-малка сестра Луиза. За разлика от каката, тя не иска да чуе за изкуство или мода, а желае живот под пагон. Според френските медии Луиза отдавна била обявила на майка, татко и дядо, че мечтата ѝ е да завърши военната академия „Нунциатела“ в Неапол и след това да работи в армията, полицията или в някои „специални части“.
Както стана дума, италианският трон вече го няма, отдавна е фикция, но династията Савоя продължава да си съществува. Като след смъртта преди две седимци на първия братовчед на нашия цар Симеон – Виктор Емануил, ръководството ѝ се стовари на плещите на сина му Емануил Филиберт. А след него ще дойде ред именно на Виктория да оглави „Савойската къща“ - през 2020 г. нейният дядо премахна Салическия закон, според който короната е била право само на представители на силния пол. Тоест благодарение на Виктор Емануил хилядогодишнината династия най-после се отворя за началници – жени и сега последният престолонаследник на Италия е стройна млада дама с красиво лице и изваяна като на топ-модел фигура. А първото нещо, за което Виктория попитала баща си след решението на дядото за загърбването на салическия закон, било: „Ама сега трябва ли да уча повече?“ Естествено, на пръв поглед мекушавият, но иначе със силен характер татко я натирва в парижкия лицей, където тя трябва да завърши средното си образование. Но все пак ѝ казва нещо, което несъмнено ѝ е вдигнало самочувствието, а то е, че занапред обръщението към нея поне на италианските монархисти трябва да бъде „ваше кралско височество“. Като всяко нейно официално представяне би трябвало да бъде придружавано с дадените ѝ от дядото титли „принцеса на Кариняно“ и „маркиза на Иврея“, плюс споменаването на присъдените ѝ дворцови отличия „Голям кръст на Богородица“ и орден „Свети Морис и Лазар“. Виж, по-малката Луиза е нарочена само за „принцеса на Киери“ и „графиня на Салеми“ /и в двата случая имената към титлите са на по-големи или по-малки населени места в Италия – бел.кор./
Но освен че ходи по модни ревюта и на лекции, какво друго прави сега Виктория Савойска най-вече във връзка с нейните „дворцови задължения“? Когато един ден наследи баща си начело на династията, тя трябва на първо място да управлява монархическите ордени на Италия. Те са над петнайсет, официалното им призвание е да извършват благотворителна дейност, а другият, неофициалният ангажимент на ордените, е да подклаждат огъня на монархията като форма на управление на Италия, просто, за да не угасне. Ех, приписват им и участия във всевъзможни масонски комплоти или в далавери с цел трупане на пари и „отчитане“ в трезора на престолонаследника, но това не са неща, чужди на подобни полутайни общества. Та, докато стане началник на тези ордени, принцесата трябва преди всичко да бъде плътно до баща си при официални поводи и да напомня, че един ден юздите на династията ще ги държи точно тя. Така бе например не много отдавна, когато Виктория, Емануил Филиберт и верни „царедворци“ посетиха изложената в Торино прочута плащеница, с която Господ Исус Христос е бил повит след свалянето му от Кръста. Там бе и папа Франциск, принцесата му целуна за пръв път ръка заедно със сестра си Луиза, а след срещата таткото каза на репортери: „И двете бяха много развълнувани, сякаш им предстоеше среща с любим герой от анимационни филми. Бяха още малки, но останаха изключително впечатлени от Светия отец, после дълго го споменаваха и непрекъснато се молеха за него!“
Доколкото до изявите на Виктория като савойска принцеса, медиите в Италия и във Франция заговориха за тях, при това с уважение, когато преди година стана известно, че тя е участвала в благотворителна мисия в Украйна, организирана от Италианския червен кръст, Италианската православна църква и под патронажа на Европейския парламент. Откарали са с конвой от няколко камиона и пикапа помощи за мирното население във воюващата страна, като първо спрели в град Лвов, а след това стигнали до град Житомир на 100 км от Киев, тоест не много далеч от фронтовата линия. „Все още се чувствам шокирана от преживяното, върнах се в Милано, но сърцето и мислите ми останаха там, сред онези хора във война“ – обясни Виктория в пространно интервю за авторитетния италиански всекидневник „Кориере дела Сера“. „Видях страх в очите на децата, но също така и на майките, които бяха загубили мъжете си на бойното поле“ – заяви принцесата, добавяйки: „Беше много, много наситено преживяване, което ме трогна до сълзи, защото срещнах деца сираци, без никой до тях, безкрайно щастливи от малките подаръци, които им носехме. Все още се чувствам зле, не мога да забравя отчаянието, което видях в очите на тези хора, надявам се, че мнозина ще им помогнат – те наистина имат нужда от помощ!“ После Виктория разказва и за личната си инициатива – тя довежда със себе си в Милано шест украински сирачета, за които занапред ще се грижат семейства на активисти на местния монархически орден. Накрая на интервюто принцесата обявява, че освен история на изкуството, през следващия семестър в лондонския университет щяла да запише още политически науки и международно право, за да се посвети един ден на дипломацията и мирното уреждане на конфликти между държавите.
Но Виктория е също така момиче като всички нейни връстнички, което обича купоните, пътешествията и социалните мрежи. Интересното е, че и социалните мрежи вече буквално са се влюбили в нея чрез хиляди техни потребители, които след обявяването ѝ за наследник на италианската корона често започват отправените ѝ поздрави с баналния на пръв поглед, но топлещ сърцето възглас: „Да живее кралицата!“ Мнозина пък се обръщат към нея с „Ваше кралско височество“, веднъж дори е получила „лайк“ с обяснението: „Винаги ще бъдете кралицата на сърцата на всички онези, които вярват в свободата и които са готови да дадат живота си за своята страна и за своя единствен суверен: Виктория Савойска!“ Според родителите ѝ отначало тя е била доста изненадана от този въодушевен прием, а също така малко уплашена от отговорността, която се стоварва върху нежните ѝ рамене като наследничка на изчезналата корона. Но, както твърди в интервю баща ѝ Емануил Филиберт, дъщеря му лека полека влиза в отредената ѝ роля на евентуална бъдеща кралица, без обаче да се отказва от изкуството, модата и младежките си увлечения. На първо място сред които е симпатяга на нейната възраст, снимка с когото тя публикува в „Инстаграм“, придружена с пожеланието: „Честит рожден, скъпи!“. Но не споменава името му и сега светските хроникьори в Италия, Франция и Швейцария денонощно слухтят, за да разберат кой е щастливецът, прегърнал красивата принцеса.
В компанията на младеж с късмет
Съвсем нормално е медиите, феновете и обикновените хора да се интересуват какво е богатството на наследничката на италианската корона? Според лайфстайл списанията във Франция тя и сестра ѝ ще наследят от родителите си просторни апартаменти в Женева, Монте Карло и Париж, плюс луксозно шале в баровския швейцарски курорт Гщаад и кокетна вила на красивото островче Кавало между Корсика и Сардиния. Като всички тези недвижими имоти са били купени от дядо Виктор Емануил през седемдесетте и осемдесетте години на миналия век благодарение най-вече на комисионните, получени от него след посредничество в оръжейни сделки между западноевропейски индустриалци и близкоизточни държави. В Италия Виктория няма нищо, тъй като всичките замъци, вили, ловни хижи и огромни поземлени имоти на Савойската династия са били конфискувани от държавата, след като тя приема републиканската форма на управление и никой няма намерение да ги реституира. Същото се отнася и за семейните бижута за много милиони евро, които са пазени в трезора на Националната банка в Рим и които преди няколко години бащата на принцесата поиска да му бъдат върнати. Ама молбата на Емануил Филиберт увисна във въздуха, като под сурдинка му бе намекнато, че ако настоява много, то Италия пак може да му стане мираж.
Така че Виктория Савойска е осъдена да разчита в търсенето на изгубената корона на Италия единствено на хубостта си и на съдържанието на нейната изящна главица.