Виртуален поглед към древността: УниБИТ с 3D уроци за културно-историческо наследство

Виртуален поглед към древността: УниБИТ с 3D уроци за културно-историческо наследство

Изработват триизмерен модел на селището Скаптопара край Благоевград

Повече от 70% от студентите желаят да се включат 3D технологиите

С развитието на 3D технологиите виртуалните разходки се превръщат във важен фактор за опознаване на древното минало. Те дават реалистичен начин за по-пълно представяне на архитектурни обекти, музеи и галерии в дигиталното пространството.

Екип от учени в Университета по библиотекознание и информационни технологии работи по уникален проект с наименование “Приложение на смесената реалност в обучението и популяризирането на културно-историческото наследство в университетска информационна среда”, който се финансира от фонд “Научни изследвания” към МОН и се ръководи от проф. д. н. Ирена Петева.

Обществените предизвикателства в настоящия момент още повече налагат използването на 3D изображения, спомагащи за дистанционното обучение на студентите и откриващи нови възможности пред туристическата индустрия, която е ограничена от пандемията и все повече ще разчита на виртуално посещение на знакови обекти.

Преди да бъде построена магистрала “Струма”, научният колектив от УниБИТ направи оглед на разкопките на древния град Скаптопара (край Благоевград), като идеята е да се изработи 3D модел, който да работи в система на смесена реалност.

Конкретната реализация се извършва с игровия двигател unreal engine. Моделирането ще се направи със софтуера на аутодеск Maya. Двете основни технологии за генерирането на тримерна информация - фотопанорамите и тримерните виртуални модели - ще бъде използвана в проекта.

Първият подход може да се изпълнява само върху реални обекти, докато втория - върху несъществуващи. Следователно можем да разчитаме, че ще бъде реконструирана виртуално оригиналната Скаптопара чрез един интегриран подход: изобразяване на архитектурни данни с географски бази данни, документация, 3D модели, семантични описателни правила и интерактивни дисплеи. Чрез софтуеъра Maya ще се изградят допълнителни компоненти: отвори за прозорци и врати с арковидни форми и специално оформление, бойници за завършек на крепостни стени, решетки и др.

Научният колектив направи предварително анкетно проучване в четири университета, в които се изучава културно-историческо наследство. Беше доказано, че повече от 70% от студентите желаят да изучават 3D технологии, за да ги прилагат в опазването на родното културно наследство. Интересът в УниБИТ е толкова голям, че предстои въвеждане на магистърска програма в тази посока.

Идеята за изработване 3D модел на древното селище Скаптопара е подкрепена от община Благоевград и лично от зам.-кмета по културата Василиса Павлова. Съвместната работа ще продължи и с други паметници в Благоевград и София.

Най-четени