"Необходими са солидарни действия и инвестиции в общата отбрана и по плана за превъоръжаване ReArm", заяви посланикът на Полша у нас Мачей Шимански
България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут. Водят се преговори с частен инвеститор, но е възможно и държавно участие в такова предприятие. Това заяви във Велико Търново вицепремиерът Томислав Дончев. Той участва в конференция, на която бе обсъдена консолидацията на европейската отбранителна индустрия с възможностите и предизвикателствата за това.
Срещата бе под патронажа на вицепремиера Дончев, с участието на полския посланик у нас Мачей Шимански.
"Заводи за взаимни материали в България ще бъдат построени в следващите години. Има вероятност да са частни инвестиции, защото водим преговори с такъв инвеститор. Може да има и държавна фабрика. Каквото и да се случи на геополитическата сцена, България ще трябва да инвестира милиарди в следващите години", коментира Дончев.
Той допълни, че българската индустрия занапред категорично трябва да е в състояние да произвежда боеприпаси за всички системи, които функционират в българската армия
"Личният ми приоритет е в рамките на следващата година-две България да е в състояние широкомащабно да произвежда дронове както за военни цели, така и за граждански нужди. Всички се надяваме на мир след разговора между президентите Тръмп и Путин, защото времето се мери с човешки животи. Първостепенен приоритет трябва да е възможността Европа сама да се грижи за отбранителната си сигурност, затова има различни източници – бюджетите на отделните държави, както и активирането на средства на европейско ниво, дори и заеми", категоричен е вицепремиерът Томислав Дончев.
Той подчерта, че трябва да бъдат събудени индустриите в държаните членки, а Европа има възможност да произвежда, включително и стоки с двойна употреба.
"Има огромен потенциал за развойна дейност и иновации в отбранителната сфера", каза още Томислав Дончев.
На конференцията във Велико Търново присъства и Анна Тертична, която е доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя сподели пред журналисти, че украинската отбранителна индустрия в момента е най-иновативна.
"Условията на реалната война изискват много бърз темп на модернизация и намиране на асиметрични решения. Става дума за дронове и безпилотни летателни апарати. В тази област Украйна е номер едно в света и е първата държава, която успя да сформира дронови сили като специално отделение в армията", заяви Анна Тертична.
Тя сподели, че в момента Украйна има най-голяма нужда от ракети за противовъздушна защита.
"Миналата година стартира ракетната програма. Произведени бяха ударните далекобойни дронове и първата пъртида на средствата за противовъздушната отбрана", уточни Анна Тертична.
Запитана дали след последния разговор между Тръмп и Путин мирът е по-близо, тя сподели, че Украйна вече е декларирала готовност за намиране на трайно решение за справедливост.
"Украйна направи своите стъпки, с които показва готовността да се спрат военните действия и предложи инициатива за 30-дневно примирие, за да се проведат дипломатически преговори", категорична е Анна Тертична.
По време на форума във Велико Търново български и полски компании от отбранителната индустрия обсъждаха възможности за партньорство и възможности за иновации в условията на влошената ситуация в областта на сигурността, предизвикана от руската агресия срещу Украйна.
"Темата за отбранителните способности на Европейския съюз днес /б.а.20 май/ едновременно се обсъжда в Брюксел, в София и във Велико Търново, а тези способности от години са недофинансирани", посочи при откриването на форума полския посланик у нас Мачей Шимански.
Той допълни, че са необходими солидарни действия и инвестиции в общата отбрана и по плана за превъоръжаване ReArm.
"Съвместните действия, технологичното развитие и партньорството ще ни позволят да изградим стратегия за Черно море и източния щит и да укрепваме сигурността както на източните граници, така и в Балтийско и в Черно море. Идеята е да се мобилизират около 800 милиона евро за подобряване на европейските способности в отбраната. И точно сега е моментът България и целият сектор да използват наличните грантове, така че да се мобилизира, модернизира и да има силно конкурентно предимство“, коментира Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България.