Европа трябва да "отрезви" в стремежа си към технологичен суверенитет и да приеме, че "някои влакове са напуснали гарата", заяви консервативният български депутат Ева Майдел на срещата за изкуствен интелект и технологии на POLITICO във вторник .
Европейските институции се опитват да насърчат изграждането на технологичен капацитет в сектори, вариращи от изкуствен интелект до облачни технологии, на фона на опасения относно зависимостта от Съединените щати и други световни сили.
"Трябва да имаме много ясен план, който на първо място оценява къде са нашите силни страни, къде имаме определени зависимости и къде трябва да си сътрудничим", посочи Майдел. "Ако погледнем приоритетите на Комисията, има толкова много", обърна внимание евродепутатът.
Комисията работи по широк спектър от инициативи - от превръщането на Европа в континент на изкуствения интелект и най-доброто място за развитие на стартиращи компании до подкрепата на квантовите изчисления, биотехнологиите и свързаността.
Майдел е на мнение, че ЕС трябва да "идентифицира няколкото големи идеи, които могат да задвижат нашата икономическа и индустриална база", предлагайки фокусиране върху две или три инициативи, тъй като "по-малкото е повече".
"Имаме ограничени ресурси. Има различни приоритети. За нас в тази стая технологиите са приоритет. В друга стая по-надолу по пътя приоритет е отбраната", каза тя.
Институциите на ЕС също не трябва да избират компании, които да подкрепят, а вместо това да оставят на пазарите да решат кои фирми да оцелеят, каза Ева Майдел.
Говорейки в същия панел, който се фокусира върху това как да се изгради капацитетът на Европа в областта на изкуствения интелект, независимият евродепутат от Ирландия Майкъл Макнамара подчерта, че по-голямата част от средствата, вложени в технологични инвестиции, все още са частни.
Освен наличието на финансиране, в дискусията между Майдел, Макнамара, директора по публичната политика на Amazon Йохан Бернар и Бертин Мартенс, старши сътрудник в Bruegel, бяха посочени и цените на енергията и липсата на технологични таланти като ограничаващи фактори за напредъка на Европа, пише POLITICO.