Ако противовъздушната отбрана на Украйна бъде напълно изчерпана, украинските въоръжени сили ще се изправят пред катастрофален колапс, пише Bloomberg.
След 12-дневната война на Израел с Иран като че ли цари консенсус, че тя е завършила с унижение - не само за Ислямската република, но и за Русия, която не успя да си мръдне пръста за своя верен съюзник и загуби доставчик на важни безпилотни самолети. Но това е дълбоко погрешно тълкуване както на приоритетите на президента Владимир Путин, така и на сроковете, в които той провежда външната си политика.
Няма съмнение, че амбицията на Путин да утвърди отново Русия като сила в Близкия изток е отложена. Падането на президента Башар Асад в Сирия беше значителна загуба. Неуспехът му да се притече на помощ на Иран, с който току-що беше подписал 20-годишно стратегическо партньорство, беше смущаващ.
Преди година това наистина щеше да навреди на военните усилия на Москва в Украйна, но сега Русия произвежда своя собствена версия на иранските безпилотни самолети „Шахед“. Много по-важно е да разберем къде се вписва всичко това в мирогледа и приоритетите на Путин. Унищожаването на украинската държава е на много по-високо място за руския президент от всяка друга външнополитическа цел, независимо дали в Близкия изток или другаде. И в този смисъл американско-израелската атака срещу Иран беше положителна.
В широк смисъл избухването на поредната война в Близкия изток изсмука вниманието, енергията и ресурсите от Украйна, оставяйки на Путин свободна ръка. Дори на срещата на върха на НАТО миналата седмица основният резултат - обещанието за увеличаване на разходите за отбрана - до нива, оправдани единствено от заплахата от Русия - беше избутан в ъгъла.
Израел успя да намали въздействието на ракетните удари на Ислямската република само като използва значителна част от своите запаси за противовъздушна отбрана, както и част от запасите на САЩ, които му помогнаха с корабни системи за противовъздушна отбрана. Също така САЩ можеха да се включат едва след като бяха сигурни, че разполагат с достатъчно батареи Patriot, за да защитят военните си бази в региона.
Засега тази заплаха може и да е отпаднала, но планиращите в Пентагона са длъжни да приемат, че войната ще се поднови и ще е необходима повече противовъздушна отбрана, което ще направи по-малко налична за Украйна. Те отидоха по-далеч, като във вторник вечерта потвърдиха, че спират вече планираната военна помощ за Украйна, включително доставките на противовъздушна отбрана. В изявление на Пентагона се казва, че решението поставя американските интереси на първо място и че „силата на въоръжените сили на Съединените щати остава неоспорима - питайте Иран“.
Неотдавнашното драматично увеличаване на руските ракетни и безпилотни удари по Украйна беше добре планирано. През нощта срещу понеделник Русия изстреля най-големия си единичен удар от началото на войната, включващ 477 безпилотни летателни апарата и примамки, както и 60 балистични ракети, за които са необходими прехващачи от високо ниво, като например Patriots. Фактът, че Украйна загуби един F-16 и неговия пилот, опитвайки се да свали част от баража, е ясен показател за напрежението върху системите за противовъздушна отбрана на страната.
Нападенията от предишните дни бяха малко по-малки, така че в искането на президента Володимир Зеленски за повече прехващачи Patriot, отправено по време на срещата му с американския му колега в НАТО, се усещаше отчаяние. В коментарите на Тръмп след това също имаше нещо вярно. Той каза, че е казал на Зеленски, че ще види какво могат да направят САЩ, но че Patriot са трудни за получаване, защото: "Ние също имаме нужда от тях. Доставяли сме ги на Израел." Междувременно Пентагонът прекъсваше дори планираните доставки.
Именно това е важно за Путин, много повече от оптиката в чужбина на неуспеха му да се притече на помощ на Иран.
Нищо, което се случи през последните три години, не накърни тази визия за възстановяване на Велика Русия. За Путин не само самото съществуване на Украйна е обида, но и повторното поглъщане на нейните ресурси - човешки, икономически и военни - в майка Русия е задължително условие за способността на Москва да остане на върха на многополюсния световен ред, който според него заменя западното господство. Това е причината, поради която планът на Украйна да подпише търговски договор с Европейския съюз го разгневи толкова много през 2013 г.; това означаваше, че Киев няма да се присъедини към неговата собствена конкурентна група, Евразийския съюз.
Украйна се намира в критичен момент. До встъпването в длъжност на Тръмп, въпросът за това дали Путин ще може да продължи да разменя огромни части от въоръжените си сили срещу малки части от украинската земя достатъчно дълго, за да може отбраната на Киев да се срине, беше балансиран. С оттеглянето на американската военна подкрепа от страна на Тръмп тези изчисления се промениха и войната с ракети с голям обсег и дронове представлява съществена част от пътя на Русия към победата.