Броят на жителите в страни от Европейския съюз, които не могат да си позволят да поддържат дома си топъл, е нараснал до 16 милиона души. По-голямата част от тях работят и въпреки това срещат затруднения да плащат сметките си за ток, парно или друг вид отопление, обявиха от Европейската конфедерация на профсъюзите.
Анализ на данните на Евростат, направен от Европейския синдикален институт, показва, че през 2019 г. приблизително 7% от европейското население не е могло да си позволи да включи отопление, което се равнява на 30,7 милиона души, от които 13,4 милиона работещи.
Най-актуалните данни за 2023 година показват, че делът на хората, живеещи в крайна енергийна бедност, нараства до 10,6% или 47,5 милиона души, от които 23,7 милиона са трудово заети.
На практика това значи, че броят на работещите, потопени в енергийна бедност от 2019-а до 2023 година, се е увеличил с над 10 милиона. И още – половината от тези, които не могат да си позволят отопление, работят, в сравнение с 44% през 2019 г.
Отделно много от работните места сега са застрашени в резултат на високите разходи за енергия, пред които са изправени индустриите, отбелязват от профсъюзите.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова